"Csak felhívott volna valaki, ha egy ilyen döntés megszületik" - mondta az [origo]-nak Ujhelyi István, az MSZP alelnöke, akit más, vezető szocialista politikusokkal együtt arról kérdeztünk, megszületett-e már legalább informálisan a döntés arról, hogy ki lesz a szocialisták miniszterelnök-jelöltje a következő országgyűlési választáson. Bár ezen a héten több, névtelen forrásokra hivatkozó hír is megjelent arról, hogy biztosan Mesterházy Attila frakcióvezető lesz a jelölt, az [origo] által megkérdezett pártvezetők egyöntetűen állították, a döntés még nem született meg.
Az [origo]-nak korábban MSZP-s politikusok Mesterházy mellett Bárándy Péter, korábbi igazságügyi miniszter, Botka László szegedi polgármester, Gráf József agrárminiszter, Szili Katalin, korábbi házelnök és Kovács László, leköszönő EU-biztos nevét említették. A lista mára több forrásunk szerint is leszűkült. A rövidített listán továbbra gyakorlatilag csak Kovács és Mesterházy neve maradt, többek szerint utóbbi az esélyes. A többi önmagát húzta ki: Botka azt mondta, nem érdekli a poszt, Bárándy tényként közölte, hogy ő nem lesz jelölt, Szili pedig nemrég azt nyilatkozta, hogy szerinte nem is feltétlenül kell a pártnak kormányfő-jelölt. Gráf neve már régóta rendszeresen felmerül potenciális miniszterelnökként, de ő eddig mindig elhárította a felkérést.
A döntést formálisan az MSZP december 12-re összehívott kongresszusának kell meghoznia. Varga László, az MSZP elnökségének tagja azt állította, hogy a költségvetés november 30-i elfogadása előtt a miniszterelnök-jelöltség kérdésével nem foglalkoznak, az elnökségi üléseken mindez nem kerül szóba. Hasonlóan fogalmazott Kolber István, a Somogy megyei szervezet elnöke, aki szerint a hónap második felében fogják megnevezni a kormányfő-jelöltet. Gúr Nándor, a szocialisták Borsod megyei elnöke szerint egyelőre a sajtó többet foglalkozik a kérdéssel, mint a párt.
Nagyon sok fordulat jöhet még az MSZP miniszterelnök-jelöltjének megnevezése előtt, Szanyi Tibor MSZP-s képviselő szerint. A politikus az [origo]-nak azt mondta, logikus, hogy a frakcióvezető neve felmerül a feladatra, de ettől ez még nem hír. Mesterházy közismert politikus, fiatal, és munkatársai szerint jó vezető, akinek a politikai érzéke is elismert, ráadásul egyszerre ütőképes és ütésálló - sorolta Szanyi a frakcióvezető mellett felhozott érveket, de hozzátette: ő maga Kovács Lászlót, az MSZP korábbi elnökét tartja a legjobbnak a posztra.
Szanyi szerint Kovács komoly jelöltnek számít. Tény, hogy fiatalnak nem mondható, viszont "nem volt ott az elmúlt öt év adok-kapokjában", ezért őt lehet a legkevésbé "mocskolni". Nem kell például tanúvallomást tennie a bíróságon - mondta Mesterházyra célozva, akit jövő hétfőn hallgat meg a Zuschlag-ügyben a kecskeméti bíróság (a Zuschlag János, korábbi képviselő ellen folyó perben csütörtökön Gyurcsány Ferenc, korábbi kormányfőt hallgatták meg, erről itt olvashat).
Az [origo] kereste Kovács Lászlót is, de ő nem akart nyilatkozni. Arra hivatkozott, hogy nem lenne illendő az Európai Bizottság még hivatalban levő, Brüsszelben élő tagjaként a hazai pártpolitikai fejleményekről beszélnie, amelyekről nem is tud. Kovács azonban korábban egy interjúban jelezte, ha felkérnék, megfontolná, hogy elvállalja a kormányfő-jelöltséget. Mesterházy Attilát nem tudtuk elérni.
Az MSZP egyik névtelenséget kérő háttérembere szerint az a legfontosabb, hogy olyan jelöltet találjanak, aki egyrészt vállalja a szinte biztosan vereséggel végződő választási küzdelmet, másrészt "a megmaradt MSZP" minden csoportja támogatja. Ha a szocialisták most elkezdenének nevekkel dobálózni, a márciusihoz hasonló kínos helyzetbe sodornák magukat - mondta forrásunk, aki szerint szintén Mesterházy az esélyes, de a róla megjelent sajtóhírek egyelőre vagy találgatások, vagy a párttagság reakcióinak tesztelését szolgálják.
Szanyi Tibor is arra számít, hogy december 12-ig még sok név megfordulhat a sajtóban. "Lehet, hogy ráerősítenek kicsit Bárándyra, Molnár Csaba is előjöhet" - fogalmazott. Szerinte részben a szóba jöhető jelöltek, részben az őket támogató csoportok gondoskodnak arról, hogy a sajtóban megjelenjen a nevük, mint biztos befutó. Kérdésünkre azt mondta, nem meglepő, hogy Bajnai Gordon miniszterelnök, Bárándy és Gráf sem akarja vállalni a jelöltséget. Mindannyiukra igaz, hogy viszonylag sikeres szereplésüket nem szívesen zárnák le egy "szerény szerepléssel", azaz egy kockázatos választással - mondta.