Országos napilapokban megjelentetett nyílt levélben reagált kilenc ország budapesti nagykövetének még novemberben megjelent közös nyilatkozatára a Sláger Rádió frekvenciáját november közepe óta használó Neo FM.
A nagykövetek - az Egyesült Államok, Belgium, Franciaország, Hollandia, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia és Svájc budapesti képviselője - közös nyilatkozatukban a magyarországi befektetői klímát negatívan befolyásoló veszélyekre figyelmeztettek. Szerintük több alkalommal sem volt transzparens a döntéshozatal a közszolgáltatások, a műsorszolgáltatások és az országos közlekedési infrastruktúra egyes területein. A nagykövetek Bajnai Gordon kormányfővel is találkoztak, akinek a Suez-csoport elleni pécsi önkormányzati fellépést vagy az országos kereskedelmi rádiók frekvenciapályázatát említették példaként.
A november 19-én elindult új rádió, a Neo FM csütörtökön egész oldalas fizetett hirdetésekben fejtette ki álláspontját a nagykövetek aggodalmáról - mint írják, a pályázat egyik nyerteseként ezt szükségesnek tartják -, ebben részletesen összeszedik, szerintük miért volt szabályos a rádiópályázat.
Hivatkoznak többek között a Fidesz által delegált ORTT-tag, Szalai Annamária véleményére, miszerint a legmagasabb díjat ajánló pályázóként nyertek - az Advenio mellett -, egyben támadják a médiahatóság azóta éppen a rádiópályázat miatt távozó elnökét, Majtényi Lászlót. Majtényit azzal vádolják, hogy ellentmondásosan viselkedett a pályáztatás során, és "negatív kampányt folytatott a pályázat egyes résztvevőivel szemben".
Kádár Tamás, a Neo FM, illetve Balázs Csaba, a tulajdonos econet.hu vezetője által aláírt hirdetésben arra is kitérnek: pártkötődésük nincs, kereskedelmi, zenés szórakoztató műsort sugároznak. Az új rádió elődjének viselkedését sem hagyják szó nélkül, felháborítónak nevezik, hogy a vonatkozó jogszabályok megsértése miatt többször megbüntetett Sláger Rádió "magát a magyar sajtószabadság védelmezőjeként tünteti fel". Hozzáteszik, a Slágert csak az elszalasztott profit érdekelte, ezért próbálta "hangulatkeltéssel, félrevezető beállításokkal" befolyásolni a döntéshozókat.
"Szakmai befektetőként magunk is abban vagyunk érdekeltek, hogy a befektetési klíma olyan maradjon, amely vonzó célállomássá teszi Magyarországot a befektetések számára" - állítják a hirdetésben, amelynek végén az új rádió képviselői meghívják a nagyköveteket egy látogatásra a Neo FM székházába.
Bajnai Gordon miniszterelnök a nagykövetek nyilatkozata után azt mondta: a kilenc nagykövet nem a kormányt kritizálta, hanem azokat a kormánytól független testületeket, szervezeteket, pártokat, önkormányzatokat, amelyek szerintük külföldi befektetetők ellen irányuló lépéseket tettek. Sólyom László köztársasági elnök ezzel szemben december elején bírálta a diplomaták lépését, mert szerinte sértő módon fogalmazták meg problémáikat.
A Sláger és a Danubius műsorszolgáltatási szerződése november 18-án járt le. Az ORTT által a két kereskedelmi frekvenciára kiírt pályázaton mindkét cég elindult, de a médiahatóság - az MSZP, a Fidesz és a KDNP által delegált tagok szavazatával - október 28-án két új céget hirdetett ki győztesként: a Danubius frekvenciáját az Advenio kapta, a Slágerét az FM1 konzorcium. Az ORTT elnöke, Majtényi László törvénytelennek találta a pályázati eredményt, és tiltakozásul lemondott. (A rádiópályázatról szóló összes cikkünket itt megtalálja.)