Különböző jogcímeken összesen 148,24 millió forintot vehettek fel 2009-ben a miniszterek, államtitkárok és helyettes államtitkárok - írja a Blikk csütörtöki száma. Többféle jogcímen folyósították a pénzeket a minisztériumok: céljuttatás, célprémium, külön juttatás, egyszerű juttatás, jubileumi jutalom és szabadságmegvonás is szerepelt az indokok között a napilap szerint. A listán 39 név szerepel.
A legnagyobb pénzösszeget Veres János volt pénzügyminiszter, jelenlegi keleti kapcsolatokért felelős kormánybiztos kapta: összesen 17,7 millió forintot. Ebből 10 milliót szabadságmegváltás miatt, 7,7 milliót pedig egyszeri juttatásként, végkielégítés címén vehetett magához.
Veres mellett nagyobb összeget kapott még Gyurcsány Ferenc korábbi kormányfő is, ő külön juttatás és szintén szabadságmegváltás jogcímen kapott 16,68 millió forintot. A harmadik legtöbb pénzt Horváthné dr. Fekszi Mártának, a Külügyminisztérium korábbi államtitkárának utalták ki: ő 11,08 millió forinthoz jutott külön juttatásként és szabadságmegváltásként. Ugyanezeken a jogcímeken Göncz Kinga korábbi külügyminiszter is kapott 10,67 millió forintot tavaly.
Miniszterek, államtitkárok
A listán rajtuk kívül több egykori vagy jelenlegi tárca nélküli miniszter neve is szerepel. Szilvásy György, a titkosszolgálatokat felügyelő volt miniszter 9,8 millió forintot kapott tavaly a Blikk adatai szerint. 5,3 millió forintot kapott egyaránt Ficsor Ádám, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő korábbi miniszter és Kolber István, a regionális fejlesztésekért és felzárkóztatásért felelős miniszter. Az egykori kutatás-fejlesztésért felelős miniszter, Molnár Károly 800 ezer forinthoz jutott különböző jogcímeken.
Szigetvári Viktor, Bajnai Gordon kabinetfőnöke 2009-ben 1 millió 80 ezer forintot kapott - olvasható a Blikk listáján. Keller László, a Pénzügyminisztérium korábbi politikai államtitkára, egykori közpénzügyi államtitkár pedig 5,1 millió forinthoz jutott tavaly.
Pluszmunkáért pluszjuttatás
"A köztisztviselőknek olyan esetben jár a céljuttatás és célprémium, ha feladataikon túl pluszmunkát végeznek el" - közölte a Blikkel a Kormányszóvivői Iroda. Válaszukban hozzátették: "Jutalmat pedig csak a miniszterelnök állapíthat meg, de a kormányfő 2009. január 1. óta nem élt ezzel a lehetőséggel". A lap rákérdezett arra is, hogy miért volt szükség a jelentős kifizetésekre a válság idején, erre azonban csak csütörtökre ígért választ a Kormányszóvivői Iroda.