Elhunyt Furmann Imre, az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elnökhelyettese - tudatta az EBH csütörtökön. Az EBH szerint Furmann "az emberi jogok rendíthetetlen harcosa", közéleti személyiség és költő is volt. 59 éves korában, hosszú betegeskedés után érte a halál.
Furmann az MDF politikusaként, alelnökeként szerepet játszott a rendszerváltásban. Később roma jogvédelemmel foglalkozott, ő hozta létre és vezette a Nemzeti Etnikai és Kisebbségi Jogvédő Irodát (NEKI). Haláláig az EBH elnökhelyetteseként dolgozott. Tavaly októberben a "Köztársaságért, a jogállamért" díjat kapott az igazságügyi minisztertől. Megkapta az Emberi Méltóságért Díjat, a belügyminisztertől az Áldozatvédelmi Díjat, és 2003-ban a Magyar Köztársaság Tisztikeresztjét.
A Népszabadság februárban interjút készített a jogvédővel, aki akkor már kórházban feküdt májdaganata miatt. A kérdésre, hogy ha sok ideje lenne hátra, mit csinálna még, azt válszolta: betegeskedve is dolgozik, cikkeket ír, naplót vezet, hat-nyolc könyvet ír egyszerre. "Nem vagyok hajlandó a nagybeteget játszani, de azért néhány álmatlanul töltött éjszakát átengednék az ellenségeimnek. De ez csak vicc, mindenkinek megvan a maga baja" - fogalmazott.
Legutolsó verseskötetének fő témája a halál volt, ironikusan írt saját, közelgő haláláról is: "májrák: feltéttel". Furmann szerint viszont a versesfüzet éppen nem a halálról szól, hanem az életre biztat. "Hogy tegyük a dolgunkat az utolsó pillanatig, miközben tudjuk, hogy meg fogunk halni" - mondta a Népszabadságnak. Az interjút teljes terjedelmében itt olvashatja el.
Az EBH saját halottjának tekinti Furmann Imrét, akinek temetése juúnius 2-án lesz a miskolci Szentpéteri-kapui temetőben.