Szabó Lajos, az Evangélikus Hittudományi Egyetem kinevezett rektora közleményben ismerte el, hogy ügynökként tevékenykedett a Kádár-rendszerben. A rektor az evangelikus.hu honlapon olvasható írásában kitért arra, hogy 1984-től kapcsolatban állt a Belügyminisztérium titkosszolgálatával.
Szabó Lajos 1984-ben hozott döntését azzal magyarázta: "Sajnos úgy láttam, hogy a Lutheránus Világszövetség budapesti nagygyűlésének zökkenőmentes lebonyolítását, valamint a gyenesi ifjúsági konferenciák folyamatos és zavartalan megrendezését az akkori körülmények között minden eszközzel biztosítani kell, mivel ez a két rendezvény kiemelkedő jelentőséggel bír egyházunk életét és jövőjét illetően".
A rektor szerint ügynöki tevékenységével "sem személyeknek, sem egyházának" nem okozott kárt. "Ha akaratom ellenére ez mégis megtörtént, akkor azoktól, akiket megbántottam, valamint mindazoktól, akik számára ez a bejelentés csalódást és fájdalmat okoz, bocsánatot kérek" - tette hozzá.
Az Oktatási és Kulturális Minisztériumban május 18-án adták át azt az okiratot, amely szerint Sólyom László köztársasági elnök Szabó Lajos egyetemi tanárt augusztus 1-jétől 2014. július 31-ig terjedő időtartamra az Evangélikus Hittudományi Egyetemen a rektori feladatok ellátásával bízza meg.
Szabó Lajos 1953-ban született, 1977-ben végezte el a budapesti Evangélikus Teológiai Akadémiát. 1998-2006 között az Evangélikus Hittudományi Egyetem rektora, 2007-től rektorhelyettese volt. Ettől az évtől a hittudományi egyetem hatodéves képzésének vezetője lett, 2008-tól pedig a Magyarországi Evangélikus Egyház diakóniai bizottságának tagja lett. Tavalytól a Luther Kollégium Igazgatótanácsának elnöki tisztségét is betölti.
Szabó Lajost az MTI kedden nem tudta elérni. Ittzés János, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke azt közölte, hogy az egyház vezető testületei várhatóan megtárgyalják ezt a témát a közeljövőben.
Három hete jelent meg a Magyarországi Evangélikus Egyház és a pártállami időszak állambiztonságának kapcsolatáról szóló könyvsorozat bevezető kötete, amelyben magas rangú egyházi személyiségekről is írnak érintettségük miatt. Az öttagú, evangélikus szakértőkből álló bizottság munkája során eddig 35 nevet tudott azonosítani az egyház berkeiből.