Patthelyzet alakult ki az új parlament bizottsági szerkezetéről szóló megállapodás aláírási ceremóniáján, az MSZP ugyanis csütörtöki ígéretének megfelelően visszatáncolt az általa javasolt keddi kompromisszumtól. Kedden a parlamenti pártok már megegyeztek a parlamenti bizottsági tisztségek elosztásáról, amely szerint a költségvetési bizottságot az MSZP, a nemzetbiztonságit a Jobbik kapta volna: Mesterházy Attila leendő szocialista frakcióvezető ugyanakkor péntek reggel bejelentette, így nem írják alá a megállapodást.
Mesterházy közölte, a szocialistákat az sem zavarja, ha nekik egyáltalán nem lesznek bizottsági elnökeik és alelnökeik, de semmiképp sem akarják a Jobbikot a nemzetbiztonsági bizottságban látni - sem elnökként, sem a tagok között. Az MSZP olyan különvéleményt akart a pártok közti megállapodáshoz csatolni, amelyben azt kérik, hogy a Jobbik egyetlen képviselőt se küldhessen a nemzetbiztonsági bizottságba, amelynek elnöki tisztségét kedden még ők ajánlották fel a radikális pártnak.
Az MSZP által néhány nap alatt végrehajtott 180 fokos fordulatot a Jobbik abszurdnak, a Fidesz értelmetlennek nevezte: "Abszurd, hogy az MSZP aláír egy nyilatkozatot, de egyben fel is szólítja a parlament elnökét, hogy ne tartsa be azt" - mondta Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke. Lázár János, a Fidesz leendő frakcióvezetője pedig közölte: a különvéleménnyel nincs értelme aláírni a bizottsági struktúráról szóló megállapodást. Lázár azt javasolta, hogy amennyiben a bizottsági struktúrában nem tudnak megállapodni, csak egy olyan nyilatkozatot írjanak alá, amely meghatározza az új országgyűlés ülésrendjét, elnökeit és alelnökeit.
Lázár közölte: a Fidesz megkísérli a bizottságok felállítását a megállapodás nélkül is, hogy a parlament minél előbb megkezdhesse a munkát. Arra kérte a pártokat, hogy mivel csak két bizottság, a nemzetbiztonsági és a költségvetési bizottság elnökségét vitatják, a maradék 17 élére jelöljék ki a vezetőket, a vitatott két testület elnökére pedig Schmitt Pál, az országgyűlés leendő fideszes elnöke tegyen javaslatot. Lázár szerint össze kellene ülnie az MSZP-frakciónak, hogy megnevezze azokat a személyeket, akiket a különböző bizottságok élére, vagy alelnöki székébe szán. A szocialisták ugyanis eddig nem közölték, kiket szánnak a nekik jutó bizottságok élére. A Fidesz leendő frakcióvezetője szerint 14 óráig kellene személyi javaslatokat tennie az MSZP-frakciónak ahhoz, hogy a parlament szavazhasson róla.
Mesterházy azonban közölte, hogy személyi javaslatokat még nem tesznek. Az MSZP azt várja Schmitt Páltól, hogy ő tegyen javaslatot a bizottsági helyek elosztására, vagyis döntse el a vitát. Lázár ezt nem fogadta el, ismét kérte, hogy az MSZP-frakció 14 órááig nevezze meg jelöltjeit, Mesterházy azonban újra visszautasította a kérdést, mondván, előbb látni akarják, hogy Schmitt hogyan dönt a bizottsági helyek elosztásáról.
Mivel a pártok nem tudtak megegyezni, végül aláírtak egy olyan politikai nyilatkozatot, amely a bizttsági struktúrát nem tartalmazta, kizárólag a parlamenti ülésrendről, napirendről, a parlament elnöki és alelnöki helyeiről rendelkezett.
Az aláírás után Mesterházy Attila sajtótájékoztatóján megismételte, hogy Schmittől várják a bizottségi helyekről szóló vita eldöntését. Hozzátette, az MSZP szeretné a költésgvetési és a nemzetbiztonsági bizottság elnöki helyét is. Az [origo] kérdésére, hogy mikor neveznek meg személyeket a bizottságokba, azt válaszolta: a személyi döntéseket leghamarabb a jövő héten hozhatják meg. A politikus azzal magyarázta a kedd óta bekövetkezett fordulatot, hogy a keddi döntés még csak a frakció egy részének álláspontját tükrözte, amelyre még a teljes frakciónak rá kellett bólintania, utóbbi azonban végül más döntést hozott.
A Fidesz leendő frakcióvezetője sajtótájékoztatóján kijelentette: a bizottságok pénteken mindenképpen meg fognak alakulni, hogy el tudják kezdeni a munkát. Szerinte a megalakulásnak nem előfeltétele, hogy az adott bizottságnak legyen elnöke. Az [origo] megkérdezte Lázárt, hogy mielőtt Schmitt Pál - ahogy ő maga fogalmazott korábban - "bölcs döntést hoz" a bizottsági posztok ügyében, kivel fog egyeztetni. Erre Lázár annyit mondott: "például velem", majd elsietett.
Az [origo]-nak a Fidesz-KDNP frakciószövetség egyik befolyásos tagja azt mondta, Schmitt lényegében két lehetőség között választhat: a nemzetbizotnsági bizottság vezetését az MSZP-nek, a költségvetési bizottságét a Jobbiknak adja, vagy fordítva.
Vona Gábor,a Jobbik elnöke a nyilatkozat aláírása után azt nyilatkozta, az MSZP kirekesztő párt, hiszen még nincs bizottsági tagságot sem adna a Jobbiknak. Hozzátette, továbbra is ragaszkodnak a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztjához a keddi megállapodás értelmében. Amennyiben mégis elveszik tőlük a helyet, tiltakozni fognak, de más eszköz nincs a kezükben - tette hozzá. Az [origo] érdeklődésére elmondta, pénteken már nem egyeztetnek a kérdésben a Fidesszel vagy Schmitt Pállal, mert amit lehetett, már elmondtak.
Schiffer András, az LMP leendő frakcióvezetője kijelentette, örül annak, hogy legalább a politikai nyilatkozattervezet egy részét sikerült aláírniuk a frakcióknak. Azt mondta, kedden megdöbbentette őket, hogy az MSZP átengedte a Jobbiknak a nemzetbiztonsági bizottság vezetését. Megjegyezte, hogy a leendő házelnök döntését nem fogja megkönnyíteni, hogy az MSZP nem hajlandó személyi javaslatokat tenni a bizottságokba.