Hódmezővásárhely önkormányzata honlapján nyilvánosságra hozza mindazok nevét, akik rászorulónak vallva magukat segélyt vagy támogatást igényeltek a várostól, de visszaéltek azzal - közölte az önkormányzat. Akik nem vették át a megítélt támogatást, vagy visszautasították a felkínált munkát, több valóban rászorulót kiszorítottak a támogatási rendszerből az önkormányzat szerint.
"A nyilvánosság erejével szeretnénk fellépni azokkal szemben, akik a város és az ország adófizetői közösségének támogatásával visszaélnek. A szociális segély nem keresetkiegészítés, nem opcionálisan választható pézforrás, hanem a ténylegesen rászorulók - sok esetben egyetlen - lehetősége helyzetük javítására" - fogalmazott Lázár János polgáérmester az önkormányzati közlemény szerint.
A mintegy 340 nevet tartalmazó listán csaknem 140 olyan igénylő van, akinek a város ingyenes étkeztetést ítélt meg, de nem ment el az ételért, vagy még az ebédjegyet sem vette át. Egy hónapban ők is fejenként 12 200 forintba kerültek a városnak. Több olyan ember is van, aki tartós élelmiszer csomagot kért, de végül nem vette át a 4000 forintot érő csomagot.
A legtöbb, az önkormányzat közleménye által visszaélésnek nevezett eset azonban a munka visszautasításáról szólt. A magukat tartósan munkanélkülinek és rászorulónak vallók részére az önkormányzat a közcélú foglalkoztatásban munkát, vagyis közmunkát ajánlott - a törvény szerint a közmunkában részt vevők minimálbért kapnak, míg a nem dolgozók csak 28 800 forintot kapnak havonta, rendelkezésre állási támogatás címén.
Hódmezővásárhelyen a lista szerint 82 igénylő meg sem jelent a kiközvetítésen, 66 fő nem vállalta el a munkát, míg 22 esetben ittasság, vagy egyéb magatartásbeli ok miatt megszüntették a munkaviszonyt. A közlemény szerint a város évente félmilliárd forintot fordít a rászorulók támogatására, és több millió forint értékben biztosít természetbeni juttatásokat.