Hárommillió forintos kárt okoztak az ismeretlen vadállatok Varga János homokszentgyörgyi gazda birkanyájában. Legutóbb a hétvégén támadták meg a birkanyájat, és egy kifejlett nőstényt öltek meg. A gazda szerint sakálok támadták meg a nyáját és már nem először: tavasszal szinte naponta vittek el egy-egy kisebb bárányt. Idén összesen több mint 250 birkát, a nyáj negyedét rabolták el a sakálok.
"A birka mégiscsak egy háziállat, nem hasonlítható egy vadhoz, ami ügyes, gyors, fürge és el tud szaladni. A birka egy egyszerű, védtelen állat, amire a sakál, ha egyszer megkóstolja, és rájön, hogy ez milyen könnyű préda, akkor nem hagyja ott" - mondta Varga János őstermelő. "Amíg nem vadásszák le a sakálokat, azok egyre jobban elszaporodnak, és folyamatosan kárt okoznak a termelőknek" - tette hozzá.
A területileg illetékes vadgazdálkodási társaságnál nem akartak nyilatkozni. A Független Hírügynökség kérdésére mindössze annyit mondtak, szerintük nincsen arra bizonyíték, hogy az 50 kilós birkákat egy 15 kilós sakál terítette le.
A sakál, másik nevén nádi farkas éjjel vadászik kisebb rágcsálókra. Kumli Júlia, a pécsi állatkert sakáljait gondozó munkatársa szerint ha a sakálok falkában vannak, és nagyon sok éhes szájat kell táplálniuk, és esetleg a területükön nem találják meg a kisebb élelemforrást, akkor a nagyobb testű állatokat, így például az őzet is megtámadhatják. Egyedül azonban soha - tette hozzá.
Magyarországon a múlt század közepén kipusztult a sakál, de az elmúlt tíz évben a Balkán felől újra megjelent. Az Országos Vadgazdálkodási Adattár adatai szerint tavaly 270 sakált lőttek ki Somogyban - ötször annyit, mint három évvel korábban.