December 6-ig felépül Kolontáron az első mintaház, már elkezdték az erre kijelölt 4 hektáros telek közművesítését - mondta a Belügyminisztérium területrendezési és építésügyi helyettes államtitkára a vörösiszapömlés által sújtott Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely képviselő-testületének pénteki együttes ülésén. Szaló Péter közölte: a kiviteli tervek elkészültek, a telkek megosztása megtörtént, a mai összesítések szerint 23 házat építenek Kolontáron. A devecseri építkezésre kijelölt 23,5 hektáros területen a jövő év február 25-ig kell elkészülni a közművesítési munkákkal, az engedélyezést gyorsított eljárással biztosítják. Az újjáépítés kormányrendeletben rögzített végső határideje 2011. június 30.
Egy hetük van a döntésre a helyieknek
Pénteken délután lakossági fórumot is tartottak Devecserben, ezen Bakondi György katasztrófavédelmi kormánybiztos azt mondta, hogy a lakossági egyeztetések után jövő év februárjában kezdődhet el az új lakópark építése Devecseben. Ehhez az kell, hogy az érintett helyiek minél előbb eldöntsék, hogy a felkínált lehetőségek közül mit választanak - mondta Bakondi. A kormánybiztos szerint akkor tudják tartani az újjáépítés befejezésére kijelölt jövő júniusi határidőt, ha a károsultak legkésőbb jövő hét végéig eldöntik, hogy milyen házba szeretnének költözni.
A károsultak választhatják azt, hogy új építésű házba költöznek a három katasztrófa sújtotta településén vagy az ország más településén is, ebben az esetben azonban az önkormányzatnak garanciát kell vállalnia a kártalanításkor megállapított keretösszegre - ismertette a fórumon a kormánybiztos. Használt lakást a károsultak az ország bármely településén vásárolhatnak, és arra is lehetőségük van, hogy magasabb értékű ingatlanba költözzenek, ha megfizetik az értékkülönbözetet. Az ingyenes értékbecslést az állam biztosítja - tette hozzá. Bakondi György 91 károsult vitatott értékbecslése esetében kérte az újbóli becsérték megállapítását a szakértőktől.
Szaló Péter szerint az állam ténylegesen többet fog költeni az új lakásokra a károknál. A károsultak két-négy háztípusból választhatnak, az épülő házak eddigi 100 négyzetméteres maximális méretét is módosították: az új ingatlan nagyobb lehet, ha a károsodott ház is nagyobb volt - tette hozzá.
Szaló Péter tájékoztatása szerint arról még nincs végleges adat, hányan döntenek új lakás építtetése mellett, de a végéhez közelít az egyeztetés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pénteki összesítése szerint 36 devecseri család költözne az új lakóparkba.
Eddig 4,5 milliárd forintba került az iszapkatasztrófa
A képviselő-testületek ülésén Szittáné Bilanics Erzsébet, a Belügyminisztérium főosztályvezetője elmondta, hogy az érintett önkormányzatok eddig 2 milliárd forint támogatási igényt jelentettek be, amelyet az önkormányzati tulajdonban keletkezett károkra és a kötelező feladatok ellátására a kormány vis maior keretéből finanszíroznak. Hozzátette: 210 millió forint azonnali kiutalásáról már intézkedtek, a védekezési költségek 100 százalékban elszámolhatóak.
Tollár Tibor, a kormánybiztos helyettese közölte, hogy a Magyar Bútorszövetség konzorciuma 120 elemből álló bútorválasztékot kínál a károsultaknak, a kiválasztáshoz minden károsult lakberendezőt kap segítségül. A kártalanítási jogosultság megállapítására nyilatkozattételre kérik a lakosságot, az ingóságok pótlásának forrását az állam a kármentő alapból előlegezi meg, illetve a háztartási szórakoztató elektronikai felszerelések beszerzéséről a karitatív szervezetekkel kötöttek megállapodást - tette hozzá. Tollár szerint táblázatban összesítik, hogy ki honnan mit kapott, ezzel később az állam a bíróságon is egyértelműen igazolhatja a kifizetéseket. A károsult vállalkozások támogatárása a Magyar Kármentő Alapból biztosítanak lehetőséget.
Bakondi György szerint az államnak eddig 4,7 milliárd forintjába került a vörösiszap-katasztrófa.