A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkezdte egy új büntető törvénykönyv (Btk.) előkészítését, a jelenleg hatályos Btk. minden rendelkezését felülvizsgálják - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szombati Facebook-bejegyzésében, amelyben a közbiztonság témakörében érkezett kérdésekre válaszolt. Hozzátette, "napirenden van a büntethetőségi korhatár leszállításának lehetősége is", ebben a kérdésben kikérik szociológusok, pszichológusok, gyermekvédelmi szakemberek véleményét, valamint a hazai és nemzetközi tapasztalatokat is figyelembe fogják venni.
"Tisztában vagyok vele, hogy olyan állapotok uralkodtak el hazánkban, amelyek miatt jogos és megalapozott a sokak által megfogalmazott igény a további szigorításra" - írta a kormányfő, aki szerint kormányának eddig tett erőfeszítései már jelentősen javítottak a közbiztonságon, bár ezt "leginkább azok érzik és tapasztalják, akik vidéken, kistelepülésen laknak". Úgy fogalmazott: Annak az elvnek az érvényesítése, hogy a kis bűn is bűn, elérte hatását, mert az áruházak vezetői szerint 40 százalékkal csökkent a bolti tolvajlások száma.
Orbán más közbiztonság érdekében tett intézkedéseket is felsorolt, így a "három csapás" törvény bevezetését a veszélyes bűnözök elleni szigorúbb fellépés érdekében. Hozzátette, "anyagi és szakmai értelemben is" megerősítették a rendőrséget, például 2011. március 6-án 1960 újonnan kinevezett rendőr tiszthelyettes áll munkába. Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben a rendőrség kiemelt feladatként kezeli azokat a bűncselekményeket, amelyek áldozatai idős emberek, és a rendőrök járőrözés közben mindennap eljuthatnak a megye valamennyi településére - írta.
Szerinte az emberek - akik a szocialista kormányok alatt nem bíztak a rendőrségben, és sokszor nem jelentették be az ellenük elkövetett bűntetteket - ma már újra a védelmezőt látják a rendőrökben, akikhez így nagyobb bizalommal fordulnak. A határorozott fellépésnek köszönhetően a felderített ügyek száma is jelentősen növekszik - állította.
Orbán a szabálysértési törvény tavaly nyári szigorítására is utalt, mint írta, korábban nem, vagy csak ritkán volt következménye a húszezer forintot meg nem haladó lopásoknak, főleg a kiskorú elkövetőknél, ma viszont az ilyen lopást sem lehet elkövetni következmények nélkül. Az elzárásnak nevelő hatása is van, tudatosítani akarjuk ugyanis mindenkiben, hogy a lopás bűn, amelyért felelni kell - tette hozzá a kormányfő, aki szerint "természetesen nagyon sok tennivaló" van még.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a Facebookon válaszolt Orbán Viktor bejegyzésére, szerinte a rendőrséget nem megerősítették, hanem gyakorlatilag szétverték, hogy a Fidesz elnökének személyes testőre, Hajdú János - mintegy 12 milliárd forintból - saját elitalakulatot kaphasson, Terrorelhárítási Központ néven. Arról is írt, hogy a nemsokára felavatandó tiszthelyettesek közül 1000 főt még az előző szocialista kormány idején iskoláztak be a megemelt létszámkeretet kihasználva. Mesterházy szerint a forrás-elvonások hátrányosan érinthetik a rendőrséget, amely így akár 20-25 milliárd forinttal kevesebb összegből gazdálkodhat.
Az LMP szerint lerágott csont a büntethetőségi korhatár leszállítása. Dorosz Dávid Orbán Viktor miniszterelnök szombati Facebook-bejegyzésére reagálva úgy fogalmazott: a miniszterelnök szeretné elterelni a figyelmet arról, hogy az eddigi büntetőpolitikája megbukott. Dorosz elmondta, hogy az Országgyűlés rendészeti bizottságának csütörtöki ülésén rákérdezett Kontrát Károlynál arra, hogy tervezik-e a büntethetőségi korhatár leszállítását, mire az államtitkár határozott nemmel felelt. Két nappal később pedig kiderül, hogy mégis - jegyezte meg.