"Ha a BKV nem kap sürgősen állami segítséget, még az idén össze fog omlani" - jelentette ki Tarlós István főpolgármester csütörtök este, a Baross Gábor Társaság Milyen legyen Budapest? című vitaestjén. Tarlós szerint, ha a BKV összeomlik, akkor "három-négy nap alatt megáll az ország" is.
Tarlós szerint a közlekedési társaság ügyében a főváros mindenképpen az államra szorul, mert ezt az örökséget - vagyis a cég előző városvezetéstől örökölt helyzetét - kormányzati segítség nélkül nem lehet felszámolni. "Minden mást a város megold egyedül, és a kormány nyugodtan hátat fordíthat neki" - mondta a főpolgármester.
Vitézy Dávid, a fővárosi közlekedési rendszert koordináló Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója pénteken az MTV Ma Reggel című műsorában azt mondta: bárhogy is szabályozzák a közlekedést, az sosem lesz önfenntartó. Jelenleg 30 milliárd forint hiányzik a BKV költségvetéséből, és ekkora tartalék nincs a rendszerben. A BKV teljes adósságállománya jelenleg eléri a 77 milliárd forintot.
Az új metró elindulása tovább növeli majd a költségeket - mondta Vitézy, aki szerint a helyzetet nagyban javíthatná a dugódíj bevezetése, mert az abból befolyó bevétel akár a BKV kasszájából hiányzó 30 milliárd forintot is elérheti. Az utazási kedvezmények szabályozása Vitézy szerint a kormány szintjén dől el, a fővárosi közlekedési vállalat csupán a kieső bevételek megtérítését akarja elérni.
A főváros tavaly áprilisban 10 milliárd forint tőkepótlást biztosított a BKV-nak, év végén pedig a kormány is átutalt 7,5 milliárd forintot, illetve kezességet vállal a BKV 5 milliárd forintos tartozására és annak kamataira. Vitézy szerint a fővárostól kapott 10 milliárd forintos támogatás egy lejárt adósság fedezéséhez kellett.