"Vattamány a kukát fel tudta avatni, de ide nem volt ideje eljönni!" - kiabálta hangosan az egyik szülő, amikor meglátta, hogy a Vattamány Zsolt polgármester névtáblája mögött lévő szék üresen maradt. A Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium ebédlőjében rendezett hétfő délutáni fórumra olyan sokan érkeztek, hogy székeket kellett hozni a tantermekből. Az erzsébetvárosi polgármester az iskolaigazgató meghívása ellenére nem ment el.
Az erzsébetvárosi önkormányzat április végén közölte az iskola igazgatójával, hogy júliustól megszűnik az intézmény, összevonják más kerületi iskolákkal, a 465 diák csoportokban kerül át más kerületi intézményekbe. A kerület szerint az összevonásra azért van szükség, mert csökken a kerületben a diákok létszáma - a Janikovszkyban több lett a diák az utóbbi években -, és az iskola diákjainak szétosztásával oldható meg leghatékonyabban a probléma.
Az önkormányzat nevében Hollósi Géza, a Művelődési és Sport Iroda vezetője érkezett a hétfői meghallgatásra, aki rögtön az elején engedélyt kért arra, hogy bekapcsolhassa a diktafonját. Az erre mérgesen reagáló szülőket egyik társuk azzal nyugtatta: "nem a hírnököt kell elmeszelni, ő csak hozta magával a diktafont, a polgármester fülét".
"Én csak végrehajtó vagyok"
Varga Márta igazgatónő is azt kérte a szülőktől, tartózkodjanak a hangos véleménynyilvánítástól: "összesen másfél óránk van, hogy megtudjuk, mi vár ránk szeptembertől".
Az irodavezető közölte, nem tud sok újdonságot mondani: a Janikovszky nyáron megszűnik, a jogutód a három utcával odébb lévő Baross Gábor Általános Iskola. Az osztályok és a tanáraik együtt maradnak, ha a szülők beíratják a gyerekeiket.
A szülők többször is megkérdezték, miért kell bezárni az Erzsébetváros egyetlen művészeti képzést nyújtó iskoláját, és miért nem kapnak legalább egy év haladékot. Az irodavezető legtöbbször annyit mondott: "mert ez a döntés, én csak végrehajtó vagyok".
"Nem nagy tétel"
Hollósi Géza a sokadik kérdésre azt mondta, hogy az iskolabezárással az önkormányzat néhány 10 millió forintot tud csak spórolni, "ami nem nagy tétel a 2 milliárdos oktatási összköltségvetésben", de szerinte a csökkenő tanulólétszám miatt mindenképp be kell zárni egy intézményt.
A szülők szerint a diákok számának csökkenése nem magyarázat, sokkal inkább az az ingatlan értéke. Az intézményt három éve újították fel 700 millió forintból, és különösen értékessé teszi a hozzá tartozó 800 négyzetméteres kert. "Ugyanazt csinálják, mint a Hunvald, csak ügyesebben" - morogta maga elé az egyik szülő, amikor az irodavezető arról beszélt, hogy még nem tudni, mi lesz az épület sorsa.
Az [origo] által megkérdezett szülők közül többen azt mondták: holnaptól új iskolát keresnek, mert nem szeretnék, ha szeptembertől a gyerekeik a Barossba járnának, ahol szerintük "sok a magatartási probléma".