Hosszasan ecseteli Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a köz- és a felsőoktatás színvonalának javítása érdekében végzett munkáját abban a levélben, amelyet Orbán Viktor miniszterelnöknek küldött, és amelyben felajánlotta lemondását. A levél tartalmát és az ügy hátterét ismerő források szerint Hoffmann a levélben az oktatási területen fennálló problémákról megjegyzi, hogy azokat szakmai támogatás híján nem tudja megoldani.
A levélről az Index írt először, de a levél tényét az oktatási államtitkárság is megerősítette hétfőn. Az [origo] az ügyet ismerő forrásoktól származó információja szerint a háromoldalas levelet Hoffmann még a múlt hét kedden írta, elküldése előtt azonban egyeztetett annak tartalmáról Semjén Zsolttal, a KDNP elnökével.
Az [origo]-nak egy KDNP-s forrás azt mondta, Semjén megpróbálta, de nem tudta lebeszélni Hoffmannt arról, hogy a levelet elküldje, viszont javaslatára finomodott a levélnek az a része, amely az államtitkár lemondásáról szól. A KDNP-s forrás szerint az államtitkár nem zárta ki a lehetőséget, hogy lemond a levélben, végül azonban csak felajánlotta távozását a miniszterelnöknek.
Nemtelen támadások miatt panaszkodik Hoffmann
Hoffmann a levélben kitér az oktatást sújtó elvonásokra és pénzhiányra, de megjegyzi, hogy nem ezek, hanem a munkáját és személyét ért támadások miatt ír a miniszterelnöknek. E támadások között említi, hogy kiszivárgott az információ, hogy egy májusi kormányülésen a kormányfő keményen bírálta a munkáját (erről itt olvashat részletesen). A levélírás fő okaként azonban a Pokorni Zoltántól, az oktatási bizottság fideszes elnökétől érkező, a levél szerint nemtelen támadásokat, illetve a Fidesz emiatt indult, két hete lezárult rövid etikai eljárásának megállapításait nevezi meg.
Hoffmann május közepén kezdeményezett etikai eljárást Pokorni ellen, arra hivatkozva, hogy az előző Orbán-kormány oktatási minisztere az államtitkárság célzott, sajtón keresztül megfogalmazott bírálataival ellehetetleníti a munkáját. A Fidesz etikai bizottsága június elején azonban azzal zárta le a vizsgálatot, hogy Pokorni nem követett el etikai vétséget. Hoffmann az [origo]-nak akkor azt mondta, még nem döntötte el, hogy részéről lezártnak tekinti-e az ügyet (erről szóló cikkünket itt olvashatja).
A levélben az államtitkár kifejti amiatti csalódottságát, hogy a Fidesz etikai bizottsága szokványos politikai eljárásnak tartja Pokorni viselkedését. A bizottság vizsgálatának eredményét tudomásul veszi, de jelzi, hogy nem ért egyet azzal. A levélben Hoffmann Rózsa a helyzetet tisztázó személyes találkozót kér Orbán Viktortól, egyben arra kéri a miniszterelnököt, hogy tegye egyértelművé, továbbra is bírja-e a támogatását, illetve határozza meg, hogy pontosan milyen elvárások szerint végezze a munkáját.
Kihagyta a lelkizést Orbán
A miniszterelnök nyilvánosan nem foglalkozott a problémával. Orbán szóvivője, Szijjártó Péter a Kossuth rádiónak azt mondta, hogy hétfőn nem lesz találkozó a kormányfő és Hoffmann között, igaz, azt nem zárta ki, hogy később esetleg tartanak ilyet. Szijjártó a hétfő délutáni sajtótájékoztatón azt is kijelentette, hogy Hoffmann oktatási államtitkár marad. Szijjártó szerint az oktatás átalakítása az egyik legfőbb stratégiai terület, amelyre a kabinet a következő hónapokban különös figyelmet fordít majd. Ezt a munkát pedig - tette hozzá - Hoffmann Rózsa végzi, és ez így is marad még hosszú időn keresztül. Arról, hogy lesz-e Orbán-Hoffmann találkozó, a szóvivő annyit mondott: a két politikus szokott egyeztetni, ebben az ügyben azonban nem várható ilyen találkozó.
Egy, az ügy részleteit ismerő vezető beosztású kormányzati tisztségviselő szerint Orbán a levelet politikai vagy szakmai kérdés helyett "lelki természetű ügyként" értékelte. A forrás szerint a kormányfő a levélről beszélt Semjén Zsolttal, illetve Harrach Péter KDNP-s frakcióvezetővel is, és arra kérte őket, hogy "lélekben erősítsék meg" Hoffmannt. A Fidesz egyik vezetőségi tagja szerint egy néhány héttel ezelőtti fideszes elnökségi ülésen maga Pokorni is beszélt Orbánnak a vitáról, a miniszterelnök azonban egy házasság civódásaihoz hasonlítva viccel ütötte el a felvetést, és azt mondta, nem akar foglalkozni a kérdéssel.
A kormánypárti forrás szerint a két KDNP-s politikus beszélt Hoffmannal, aki megígérte, hogy folytatja a munkát, a miniszterelnökkel folytatandó személyes találkozóhoz azonban továbbra is ragaszkodik. A Fidesz egyik meghatározó, kormányzati tisztséget is viselő politikusa a történtekről az [origo]-nak azt mondta, hogy Orbán Viktor valóban nem akarja meneszteni Hoffmannt, sőt egy három héttel ezelőtti kormányülésen állítólag meg is dicsérte az államtitkárt, amiért a felsőoktatási koncepció egy későbbi verziójában már érvényesítette azokat a szempontokat, amelyeket az említett márciusi kormányülésen hiányolt a tervezetből. Egy másik, szintén kormányzati tisztséget betöltő fideszes szerint viszont nehéz megítélni, mi a terve Orbánnak a kormánnyal, és elképzelhetőnek nevezte azt is, hogy azért marasztalta az államtitkárt, mert nem akarja azt a benyomást kelteni, hogy a kormány egysége megbomlott.
Bár a levélben ezt nem említi, több kormányzati tisztviselő szerint Hoffmann elbizonytalanodásához hozzájárulhatott az is, hogy a felsőoktatási koncepció kormányfő kérésére átírt tervezete csaknem egy hónapja olvasatlanul fekszik a Miniszterelnökségen, és ősz végéig várhatóan nem is kerül a kormány elé.