"Tisztelt szocialista képviselőtársaim, az egy dolog, hogy önök folyamatosan bekiabálnak, amikor valaki más beszél éppen, nem az önök frakciójából, de az, hogy esznek is az ülésteremben, meg isznak is, összetévesztik a büfét az ülésteremmel, az mégiscsak túlmegy minden határon!" - figyelmezette az MSZP parlamenti ülésteremben falatozó képviselőit május 23-án Kövér László házelnök.
A házelnök megjegyzése - a parlamenti jegyzőkönyv szerint - zajt váltott ki az MSZP, illetve tapsot a kormánypártok soraiban. Kövér úgy folytatta: "Szűcs Erikáról van szó, igen, ne nézzen így rám, pontosan önről van szó", majd a kormánypártiak nevetésétől kísérve egy másik MSZP-s képviselőhöz fordult: "Legyen szíves a teásflakonját levenni az asztalról, mert ez nem a büfé - legközelebb a sörösüveget hozza be!"
Osztályfőnök a nagymama ellen
Nem ez volt az első szigorú intése a hétfői parlamenti ülések elejét személyesen vezető Kövérnek. Különösen az MSZP-frakciót figyelmezteti gyakran, azon belül is Szűcs Erikának jut a legtöbb házelnöki figyelem. "Örülök neki, hogy Szűcs Erika volt miniszter asszony is a teremben van, régóta hallom a hangját" - mondta például Kövér egy februári ülésen, amikor a szocialista képviselő állítólag bekiabált.
"Nem kedvel, de ez kölcsönös" - mondta az [origo]-nak Szűcs, aki szerint Kövérnek egyszer sem volt igaza, amikor kifejezetten őt figyelmeztette, mert nem evett a teremben, illetve nem kiabál többször, mint más képviselők. "Persze be szoktam én is kiabálni, amikor nagyon hazudnak" - mondta a képviselő, aki azt állította, nem érti, hogy az "osztályfőnöki stílust" felvevő házelnök miért éppen őt, a "kétunokás nagymamát" szúrta ki magának. "Ha valami baja van, szóljon, bemegyek és megbeszéljük" - mondta Szűcs.
B-közepes bunkóság
"Kövér Gyuri bácsihoz képest ultraliberális" - mondta Szabad Györgyről, a rendszerváltás utáni első ciklus házelnökéről az LMP-s Mile Lajos, aki 1990 és 1994 közt az MDF képviselője volt. Szabad György a képviselő emlékei szerint nagyon felkészült, professzorosan precíz ember, aminek óriási előnyei voltak". Az első ciklus házelnöke Mile szerint "szerette a rendet", és időnként indulatosan reagált, időnként még kiabált is a képviselőkkel.
A bekiabálások már akkor is gondot okoztak az ülést vezető elnöknek, és Mile azt mondta, Torgyán József egykori kisgazda vezér felszólalásainál ő is "Orvost!" kiáltott időnként. A képviselő szerint ugyanakkor az első ciklusban még nem volt olyan "B-közepes" a stílus, mint ma. A mai bekiabálások a képviselő szerint túlmennek a bunkóság határán, amit - mint mondta - különösen megszenved "a Jobbik és a Fidesz kisgazda tagozata közzé beszorult" LMP-frakció. Márciusban egy fideszes képviselő például azt mondta egy LMP-s képviselőnőnek: "Mit pofázol bele, kisanyám?!".
"A bekiabálás parlamenti műfaj" - mondta az [origo]-nak szinte minden megkérdezett képviselő, még az általunk megkérdezett fideszesek is, akik nem akartak Kövér ülésvezetési stílusáról véleményt mondani. Ezt az 1867 óta folyamatosan vezetett parlamenti naplók is rögzítették, a jegyzőkönyvvezetők szó szerint leírtak minden hangosabb, jól kivehető bekiabálást. A zaj kordában tartása - hogy ne tegye lehetetlenné a munkát - ugyanakkor a mindenkori házelnök feladata.
Tóbiás József, az MSZP-frakcióigazgatója szerint nem baj, ha egy házelnök szigorú, de egyenlő mércével kell mérnie. Tóbiás szerint a 2002 és 2009 közt hivatalban lévő házelnök, Szili Katalin időnként leteremtette az MSZP-frakciót is, míg szerinte Kövér főként a szocialistákkal foglalkozik.
Előfordult azonban, hogy Kövér kemény szavakkal figyelmeztette saját párttársait is. Március végén Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalásában beszélt az alaptörvény-tervezethez benyújtott módosító javaslatokról, majd erre reagált Schiffer András LMP-s frakcióvezető. Schiffer arról beszélt, hogy az új alaptörvény jogokat vesz el a választóktól, ami a Fidesz padsoraiban hatalmas felzúdulást váltott ki. Lázár János frakcióvezető felállt, és hátrafordulva csendre intette képviselőtársait, Kövér pedig meg is szakította Schiffer felszólalását, és rendre utasította saját pártjának képviselőit. Megjegyezte, hogy a "miniszterelnöküknek" lesz lehetősége reagálni az LMP-frakcióvezető szavaira.
Ez után volt még egy súrlódás Kövér és a kormánypárti frakciók között, a házelnök ugyanis Schiffer felszólalása után közölte, hogy mivel más frakcióvezető nem jelentkezett szólásra, így egyből megadja a válaszadási lehetőséget a miniszterelnöknek. "Nem jelentkezik a monitoromon semmilyen név" - mondta Kövér, de végül engedett a felszólaláshoz ragaszkodó frakcióvezetőknek, és szót adott a KDNP frakcióját vezető Harrach Péternek és Lázár Jánosnak is. Lázár a felszólalása elején azt mondta, megfogadják Kövér figyelmeztetését, de hozzátette, hogy amikor hazugságokat hallanak, akkor nehéz csendben maradni.
Tóbiás József szerint a házelnöki posztot 1998 és 2002 közt betöltő fideszes Áder János teret adott a bekiabálásoknak. A képviselő kifogásolja, hogy akkor is arra hivatkoztak, hogy ez parlamenti műfaj, most viszont számon kérik, ha a szocialisták bekiabálnak.
Másként emlékszik azonban Balczó Zoltán, a parlament jobbikos alelnöke (1998 és 2002 közt a MIÉP képviselője) szerint Áder is fenntartotta a rendet a teremben, a házbizottságban pedig kifejezetten jó hangulatú volt az együttműködés. Balczó Zoltán az [origo]-nak hétfőn azt mondta, hogy a házelnök példáját követve legközelebb ő is rá fog szólni arra a két "köztiszteletben álló" kormánypárti képviselőre (konkrétan nem akarta megnevezni őket), akiknek üléstermi falatozását legutóbb szó nélkül hagyta.
Vonát a hányás miatt figyelmeztette
Az MSZP mellett jutott Kövér szigorából a Jobbiknak is. Amikor például Vona Gábor pártelnök a szerinte az SZDSZ útjára tévedő LMP-ről azt mondta: "Mondhatnám úgy is, hogy visszatért a kutya a hányásához", Kövér félbeszakította: "Képviselő úr, arra kérném, hogy próbáljon meg a stílusában..." Vona azzal védekezett, hogy ő a Szentírásból idézett, mire Kövér úgy reagált: "Örvendek, képviselő úr, hogy ilyen művelt, de azt kérném, hogy stílusában próbáljon meg igazodni a ház méltóságához!"
Máskor viszont Kövér kikapcsolta a szocialista Harangozó Tamás mikrofonját, aki felszólalásában felrótta az elnöknek, hogy nem intézkedett, amikor Vona gárdista mellényben jelent meg a házban. "Képviselő úr, felhívom a figyelmét, hogy egyrészt nem hallja senki sem önön kívül azt, amit mond. Másodsorban pedig felhívom a figyelmét arra, hogy a házszabály elég világosan rendelkezik arról, hogy nincsen joga egyetlen képviselőnek sem a ház ülésvezetését bírálni" - mondta Kövér a felháborodott képviselőnek.
Eddigi talán legszigorúbb döntése, hogy először a rendszerváltás óta fizetésmegvonással büntette az alkotmányozási vitát bojkottáló MSZP-s és LMP-s képviselőket. Bár Kövér szerint a döntése nem szorul magyarázatra, az ellenzék kifogásolta, hogy a kormánypárti képviselőket nem büntette, pedig ők sem ülték végig a vitát.