Szeptember végéig kell elkészülnie a részletes intézkedési tervnek, amelynek alapján jövőre 83 milliárd forintot takarít meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) - nyilatkozta a Népszabadság szombati számában Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója.
Az OEP az idén mintegy 30 milliárd forinttal kevesebbet költhet gyógyszer-ártámogatásra és táppénzre, mint tavaly. Az első fél évben a gyógyszerkasszában időarányosan 18 milliárd forinttal több lett a támogatási kiadás, mint lehetne.
A várható változtatásokról Sélleiné Márki Mária a Népszabadságban többek között az eredményalapú támogatási rendszer bevezetéséről beszélt. A nagyon drága és ritka betegségek esetében az első néhány kezelést a gyártó finanszírozná, és azt a biztosító csak akkor folytatná, ha gyógyul a beteg. Ezen az elven alapul az is, hogy a meglévő, hosszan tartó betegségek terápiáját időszakonként felülvizsgálnák azért, hogy kiderüljön az eredményessége.
Ezért a tervek szerint a kórházak nemcsak arról adnak majd tájékoztatást az egészségbiztosítónak, milyen ellátást végeztek el, hanem arról is, hogy pontosan milyen készítményeket kapott a beteg, és hogyan változtak a laboreredményei vagy egyéb paraméterei. Mindezt úgy kell megoldani - mondta a Népszabadságnak az OEP főigazgatója -, hogy az orvosok adminisztrációja ne növekedjen.
Arra a kérdésre, hogy teljesíthető-e a Széll Kálmán-terv, a főigazgató azt mondta, tartani fogják a gyógyszerkasszát, ugyanis ez a feltétele annak, hogy az ellátórendszer más részei hozzájussanak 15 milliárd forint pluszforráshoz. Hozzátette: nincs szükség B tervre, mert nem fordulhat elő, hogy az eredeti kormányzati tervek ne teljesüljenek.