Magyarország szeretné Kínát erős szövetségesének tudni, a két főváros pedig elősegítheti ezt a törekvést - mondta Tarlós István, Budapest főpolgármestere, aki a kapcsolatok új alapokra helyezését ajánlotta szerdán pekingi vendéglátójának. A kínai főváros főpolgármesterével, Kuo Csin-lunggal folytatott közel egyórás megbeszélésén Tarlós István röviden bemutatta Budapest helyzetét, így például beszámolt arról is, hogy a magyar főváros költségvetésének hatvan százalékáig eladósodott, ami miatt korlátozottak a fejlesztési lehetőségek.
"Több fegyelmet szeretnénk vinni a főváros életébe, követjük a kínai példát" - jegyezte meg Tarlós, és felvetette, hogy a létező barátsági és együttműködési megállapodást Peking és Budapest emelje partnervárosi szintre. Egyúttal javasolta, hogy dolgozzák ki ennek részleteit, s lehetőség szerint még az idén fogadják is el.
Megerősítette, hogy Kína Magyarország egyik legfontosabb stratégiai partnere, s kifejezte az ország és a főváros fogadókészségét a kínai befektetők és fejlesztők iránt. Egy, a közeledést szolgáló fővárosi szintű üzleti fórum megszervezését is ajánlotta. "A főváros közvetlenül nem köt üzletet, de kinyitja és szélesre tárja a kapukat, segít az ezekhez szükséges feltételek megteremtésében" - hangoztatta Tarlós.
A mongóliai látogatásról hazatérőben a főpolgármester elmondta: útja csúcspontjának tartja a rövid pekingi kitérőt. Hangsúlyozta, úgy érzi, az udvariasságot messze meghaladó tartalommal sikerült találkozóját megtölteni. A mongóliai látogatásról azt mondta: Ulánbátor főpolgármesterével megállapodott abban, hogy jövőre mongol, illetve magyar napokat tartanak. A gazdasági kapcsolatokkal összefüggésben pedig kiemelte: "Mongólia nyersanyagokban rendkívül gazdag ország, nekünk erről a piacról nem szabad kimaradnunk".