Több strandon találtak hiányosságokat az ellenőrök

Vágólapra másolva!
A vizsgált strandok 13 százalékánál többféle hiányosságot is feltártak az ÁNTSZ ellenőrei. Az idei szezonban azonban eddig nem jeleztek olyan megbetegedést, illetve fertőzést, amely medencés fürdőhelyekre vezethető vissza.
Vágólapra másolva!

Az eddig vizsgált medencés strandok 13 százalékánál többféle hiányosságot is találtak a hatósági ellenőrzéseken - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Magyarországon 613 medencés fürdőhely működik. Az üzemeltetők kötelessége az önellenőrzés, de emellett a megyei népegészségügyi szakigazgatási szervek, illetve a kistérségi intézetek hatósági ellenőrzéseket is végeznek. Július elejéig a strandok kétharmadát ellenőrizték. Az idén sok fürdőhely - főleg az átlagosnál hűvösebb júniusi időjárás miatt - az elmúlt hetekben nyitott csak ki, ezeket a szakemberek folyamatosan felkeresik.

Az eddigi ellenőrzéseken az esetek 57 százalékában semmiféle kifogásolnivalót nem találtak a szakemberek, 13 százalék viszont azoknak a fürdőhelyek az aránya, amelyekben többféle hiányosságot is feltártak. A problémák között a leggyakrabban a burkolatok töredezettsége, az üzemnapló nem megfelelő vezetése, az üzemeltetéshez szükséges szakképzett munkaerő, illetve az uszodamester hiánya szerepelt. Több helyen nem volt naprakész az üzemeltetési szabályzat. A szakemberek a kifogásaikat jegyzőkönyvben rögzítették, és felszólították az üzemeltetőt a hiányosságok pótlására. Szükség esetén utóellenőrzést végeznek.

A hatósági vízminták eddig beérkezett és feldolgozott adataiból kiderült, hogy az úgynevezett töltő-ürítő medencék fele a kifogásolt kategóriába került. A szezonálisan működő medencés fürdőhelyek nagy részében viszont már a korszerűbb, vízforgatós rendszert használják, ezek 81 százaléka megfelelő minősítést kapott.

Az idei szezonban az ÁNTSZ-nél nem jeleztek olyan megbetegedést, illetve fertőzést, amely medencés fürdőhelyekre vezethető vissza. Arra sem volt példa, hogy közegészségügyi vagy járványügyi veszély miatt valamely medence használatát meg kellett volna tiltani. Az ÁNTSZ hangsúlyozta: a hatósági vizsgálatokat igyekeznek akkor végezni, amikor a fürdőhelyeken sok a vendég.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!