Az általános iskolában óraszámemelést és a kiscsoportos oktatás kötelezővé tételét javasolja az oktatási államtitkárság a nyelvoktatási stratégiája a Magyar Nemzet szerint. Az első nyelv negyedik osztálytól lenne kötelező heti három-négy órában, legfeljebb tizenötfős csoportban lehetne nyelvet oktatni. A második nyelv pedig a hetedik évfolyamtól lépne be heti három órában - írja a napilap.
Az napilap megerősíti az [origo] korábbi információját (itt olvashatja cikkünket a nyelvoktatási stratégiáról), hogy a kormány erősítené az újlatin nyelvek, illetve a német oktatását. A stratégia szerint az angol nyelv ismerete ugyan alapkövetelmény, de nem javasolja, hogy ez legyen az első oktatott nyelv az általános iskolában. A tervezet megfelelőbb első nyelvnek tartja a németet, a spanyolt és a latint.
A kormány újra kötelezővé tenné a nyelvi képzést a felsőoktatásban is annak érdekében, hogy a hallgatók egy nyelvből felsőfokú tudást szerezhessenek. A javaslat szerint hat féléven át szaknyelvi képzéseket kellene tartaniuk a felsőoktatási intézményeknek. Bizonyos szakokon pedig, az elképzelések szerint két nyelv oktatása lenne kötelező.
A stratégia által előírt pluszfeladatokat a nyelvi előkészítő évfolyamok és a két tannyelvű általános iskolák kiegésztő normatívájának megszüntetéséből finanszíroznák. Az oktatási államtitkásrág ugyanakkor tegnap közleményben tudatta, hogy nem igazak a sajtóhírek, hogy a kormány a nyelvi előkésztő osztályok megszüntetésére készül.
Iskolánként és tantárgyanként csak néhány tankönyv
A Magyar Hírlap arról ír, hogy az oktatási államtitkárság bevezetné az iskolai tulajdonban lévő, ingyenesen hozzáférhető tankönyvek rendszerét. A tárca közlése szerint "a mai átláthatatlan, többezres választékkal szemben az új Nemzeti Alaptanterv tantárgyanként, évfolyamonként és iskolatípusonként csak néhány fajta könyvet hagy majd jóvá - írja a napilap.
A tervek között szerepel a tényleges tartós tankönyvi rendszer megvalósítása is. Ez azt jelenti, hogy a tankönyvek iskolai tulajdonban lennének, egy-egy példányt négy évig lehetne használni, és a tanulók ez idő alatt ingyen hozzáférnének - olvasható a Magyar Hírlapban.