Az egészségügyért felelős államtitkárság megtartotta első tájékoztatóját az állami kézbe kerülő megyei és fővárosi egészségügyi intézmények vezetőinek és fenntartóinak, ezzel "élesben is beindult" a Semmelweis-tervben foglalt szerkezetátalakítási folyamat - közölte Szócska Miklós államtitkár csütörtökön.
A fővárosi és a megyei fekvőbeteg-ellátó intézmények január elsejei állami tulajdonba vételéhez még több jogszabály együttes módosítása szükséges, de az is elképzelhető, hogy alkotmánymódosítás is lesz - mondta Szócska. Az államtitkár közölte, hogy az első megbeszélés egy technikai jellegű tájékoztató volt az intézmények átadás-átvételének négy, párhuzamosan zajló folyamatáról.
Ezek közé tartoznak többek között a tulajdonviszonyokról szóló szerződések, az intézményben dolgozók és szerződéseik átvétele és a bérszámfejtés. Az intézmények közötti munkamegosztásról a következő hónapokban egyeztetnek. Az egészségügy menedzsmentjének fejlesztéséről az államtitkár azt mondta, ez volt az elmúlt időszak "legnagyobb rákfenéje", mert az ellátórendszer nem volt koordinálva és egységes elvek szerint vezetve. A kórházak élén várható változásokról Szócska azt mondta, hogy nem kívánják az átadás-átvétel folyamatát "külön stresszel terhelni", ezért egy gyors pályázati kör terveznek.
Kiemelte, hogy az egészségügyi intézmények a Nemzeti Erőforrás Minisztériumához kerülnek, amelyen belül a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetet (GYEMSZI) jelölték ki fenntartónak, a vagyonkezelő pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. lesz.