"A Demokratikus Koalíció jelenséggé vált a közéletben, sokan az ellenzék reménységeként tekintenek rá. A felelősségünk emiatt is óriási. Most az első gyertya lángját elfújjuk a tortán, egy kicsit ünnepelünk, majd megbeszéljük, mit végeztünk eddig. Itt az ideje annak is, hogy eldöntsük: hogyan tovább" - írta kedden Facebook-oldalán Gyurcsány Ferenc korábbi kormányfő.
Gyurcsány arról ír, hogy október 22-én lesz egyéves az általa vezetett, az MSZP-n belül működő Demokratikus Koalíció Platform. Gyurcsány megfogalmazása azonban arra utal, hogy a rendezvényen eldőlhet, mikor szakad ki az MSZP-ből a korábbi kormányfő által vezetett csoportosulás. Ezt erősíti az a Népszabadság hétfői számában megjelent információ, miszerint Gyurcsány a platform születésnapján jelenti be, hogy a csoport kiválik az MSZP-ből.
Az MSZP-frakció egy névtelenséget kérő tagja múlt héten az [origo]-nak azt mondta: a pártszakadás már csak hetek kérdése, Gyurcsányék és a pártvezetés között ugyanis annyira megromlott a személyes viszony, hogy innen már nincs visszaút. A forrás szerint a fő kérdés az, hogy Gyurcsány az 58 tagú MSZP-frakcióból tíz tagot magával tud-e vinni, hogy saját frakciót alakítson. A forrás szerint Gyurcsánynak négy támogatója (Molnár Csaba, Vadai Ágnes, Varju László, Vitányi Iván) mindenképpen van, a frakció további tíz tagjával pedig a közös múlt miatt van olyan viszonyban, hogy megpróbálja meggyőzni őket.
A forrás szerint kérdés az is, hogy Gyurcsány a semleges párttagok közül hányat tud majd meggyőzni. Szerinte valószínűleg nekik szólt az elmúlt hónapok üzenete, miszerint Gyurcsány nem akart távozni az MSZP-ből, hanem a pártot szerette volna megújítani. A kétkedőket azonban visszatarthatja, hogy hiába szimpatizálnak Gyurcsánnyal, nem hisznek abban, hogy a korábbi kormányfő hiteles lehet még a választók tömegei számára - mondta a képviselő.
A Gyurcsány platformja és az MSZP közti viszony azt követően élesedett ki, hogy a DKP szeptember közepén felvetette: hívják vissza a frakció listán mandátumot szerzett tagjait, ez az 58 fős frakció 56 tagját érintené. Gyurcsány ezt azzal indokolta, hogy az MSZP a választások óta nem tudta növelni a támogatottságát. Az ötletről tárgyaló pártválasztmány a javaslat elutasítása mellett egy lehetséges pártszakadásra utalva azt is kimondta, hogy az MSZP vagyona és infrastruktúrája "egy és oszthatatlan".