"Legalább így biztosan megússzuk a receptekre írt krikszkrakszokat" - mondta az [origo]-nak egy budapesti belvárosi patikában dolgozó gyógyszerész, aki örült annak, hogy a kormány a tervek szerint bevezeti az elektronikus recepteket. Szerinte a patikusoknak könnyebbséget jelentene, ha a számítógépen látnák, hogy a betegeknek milyen gyógyszereket írt fel az orvos, és milyen egyéb orvosságokat szednek a páciensek. "Kérdés persze, hogy mennyire lesz bonyolult az informatikai rendszer, és mennyire gyorsan jeleníti meg majd az adatokat" - mondta a gyógyszerész.
"Leginkább az elektronikus repülőjegyhez lehet hasonlítani" - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkársága az [origo]-val az elektronikus receptről, amelyet Szócska Miklós államtitkár múlt heti bejelentése szerint jövőre vezetnének be a magyar egészségügyben (erről bővebben itt olvashat).
Az államtitkárság azt írta: a rendszer lényege, hogy "a korábban megszokott papíralapú bizonylatot egy központi rendszerben tárolt elektronikus dokumentum helyettesíti". Ezt akár ki is lehet nyomtatni, de a jövőben nem a papír, hanem az úgynevezett e-recept számít majd "hiteles dokumentumnak".
Az államtitkárság szerint az a legnagyobb különbség a jelenlegi papíralapú és az e-recept között, hogy az elektronikus adatbázisban az orvosok és a gyógyszerészek is elolvashatják, milyen más gyógyszereket szed a beteg, érzékeny-e valamilyen hatóanyagra, illetve az e-recept "a gyógyszerek közötti nem kívánatos kölcsönhatásokról is tájékoztatni tudja az orvost, a beteget és a patikust" - írta az államtitkárság. A betegek személyes adatairól, betegségeiről "természetesen a megfelelő jogosultsági szempontok figyelembe vétele mellett tájékozódhatnak" az orvosok és a gyógyszerészek az államtitkárság szerint.
Személyi igazolvány kell a gyógyszertárban
A betegeknek az e-recept bevezetése után a patikában "nem feltétlenül a TAJ-kártyájukra, csak egy olyan okmányra lesz szükségük, amellyel személyazonosságukat igazolni tudják" - írta az államtitkárság. Vagyis a személyi igazolvány, az útlevél vagy akár a jogosítvány is elég lesz a patikában a gyógyszer kiváltásához. Ez nem azt jelenti, hogy csak a saját nevünkre szóló recepteket tudjuk majd kiváltani, mert az államtitkárság a rendszer bevezetésével "nem fogja indokolatlanul korlátozni a más által történő kiváltást".
Vagyis a rokonok továbbra is elhozhatják egy idősebb családtag vagy egy szomszéd gyógyszerét, de a rendszer rögzíti majd, ki vette át az orvosságot. (Jelenleg a papíralapú recepten is aláírásunkkal kell igazolni, hogy átvettük a gyógyszert.) Az e-recept "a jelenleginél jobban követhetővé teszi a rendszert, így az esetleges visszaélések kiszűrhetők" - írta az államtitkárság. A pontos technikai megoldásokról még nem döntött az államtitkárság.
Az államtitkárság szerint a rendszer csökkenti az orvos és a gyógyszerész adminisztratív terheit, "kevesebb tévedési lehetőséget ad", és "egyértelműen előnyt jelent a betegnek is, mert nem kell minden alkalommal újra elmenni az orvoshoz felíratni a gyógyszert". Az sem fordulhat elő, hogy a páciens elveszíti a receptet, illetve a beteg a rendszer "teljes kiépítése után megnézheti saját korábbi gyógyszerszedésének adatait is".
Eleinte drágább lesz, mint a papírvény
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint Magyarországon jelenleg egy évben nagyjából 120 millió orvos-beteg találkozó történik, és évente 150 millió receptet váltanak ki a betegek. Az egészségügyi államtitkárság szerint "az orvosi munkahelyek nagy részében" már most is számítógéppel írják a recepteket, így "a rendszerek kismértékű átalakításával elérhető, hogy e helyett a megfelelő elektronikus dokumentum álljon elő".
Az államtitkárság nem árult el pontos összeget arról, mennyibe kerül majd az orvosok és a gyógyszertárak informatikai rendszerének átalakítása és működtetése, csak annyit írt: "a költségek a jelenlegi számítások szerint alig haladják meg, sőt hosszabb távon akár kisebbek is lehetnek, mint amit jelenleg a papíros vények nyomtatására költünk". Az állam jelenleg nagyjából 280 millió forintot költ a vények nyomtatására.
Mi szerepel ma a recepten? |
Az államtitkárság közölte, hogy a rendszer kiépítését a patikákban és a háziorvosoknál kezdik. "Fontos, hogy az indulás pillanatától valamennyi gyógyszertár képes legyen az elektronikus receptek alapján gyógyszert kiadni, az orvosi munkahelyek pedig ütemezetten kapcsolhatók a rendszerbe: a háziorvosok körében célszerű kezdeni, mivel ők írják föl az összes recept nyolcvan százalékát" - írta az államtitkárság.
Az e-recept bevezetésével párhuzamosan a papíralapú vények sem tűnnének el teljesen. Az államtitkárság szerint "bizonyos készítmények esetében, illetve bizonyos helyzetekben nincs reális lehetősége, vagy nincs értelme az elektronikus vényírásnak". Ugyanakkor a kormány tervei szerint egy-két év múlva a vényforgalom 80-85 százaléka elektronikus lesz.