Hatalmas adósságokat halmoztak fel négy év alatt a megyei jogú városok - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken közzétett jelentése. Sok nagyváros adósságállománya 2007 és 2010 között megduplázódott vagy megháromszorozódott, és noha az Orbán-kormány Magyarország egyik legnagyobb problémájának nevezte az eladósodottságot, a jelentésből kiderül, hogy a fideszes vezetésű önkormányzatok is hatalmas frankhiteleket vettek fel az előző ciklusban.
Az ÁSZ jelentése sorra veszi a megyei jogú városokat, és bemutatja azok adósságállományát, annak szerkezetét és az adósságnövekedés okait is. Az adatsorokból kiderül, hogy rengeteg önkormányzat vett fel fejlesztési hiteleket svájci frankban és euróban, a hatalmas törlesztőrészletek fizetése pedig 2011 után több helyen nem tűnik biztosítottnak. Az ÁSZ szinte minden polgármesternek azt javasolja, hogy készítsen intézkedési tervet a pénzügyi egyensúly fenntartására, a kiadások csökkentésére és a bevételek növelésére, és sok helyen azt is felveti, hogy újra kellene gondolni a nagy költségű beruházások terveit, mert azokra nem mindenhol lesz pénz.
Az ÁSZ több város polgármesterének is azt javasolta, hogy pénzügyi helyzetükről a jövőben félévente számoljanak be a városi közgyűlésnek. A javaslatok között szerepel az is, hogy amennyiben a jövőben hitel felvételével járó előterjesztéseket nyújtanak be, ahhoz tegyék hozzá azt is, hogy mekkora törlesztőrészleteket fog az eredményezni a későbbiekben és hogy miből fogják fedezni a felvett hitelt.
Külön figyelmeztette az ÁSZ az önkormányzatokat a tulajdonokban lévő gazdasági társaságok adóssága miatt is, amely több városban szintén nagy kockázatokat rejt. Többek között Pécs, Hódmezővásárhely és Kaposvár polgármesterét figyelmeztette arra a számvevőszék, hogy kísérje figyelemmel az önkormányzat gazdasági társaságainak kötelezettségeit és azoknak az önkormányzat pénzügyi helyzetére gyakorolt hatását, mert az növeli a város működési kockázatát.
Elszállt Szeged és Debrecen
A fideszes vezetésű Debrecenben az ÁSZ-jelentés szerint négy év alatt megháromszorozódott, 8,3 milliárd forintról 27,5 milliárd forintra emelkedett az önkormányzat adóssága - derül ki az ÁSZ-jelentésből. A hitel jelentős része svájcifrank- és euróalapú hitel, Debrecennek 2010 végére 84,3 millió svájci frank és 20,6 millió euró hosszú lejáratú hitele volt. Az eladósodáshoz többek között a nagy fejlesztési beruházások vezettek, mint a 23,4 milliárdba kerülő szennyvízredszer és a 2010-ig 17,6 milliárdot felemésztő villamosfejlesztés.
A szocialista vezetésű Szegeden 10 milliárddal nőtt az adósság ugyanebben az időszakban, most 24,1 milliárdon áll. A város eközben 57,2 milliárd forint értékű fejlesztést fejezett be - állapította meg az ÁSZ, de hozzáteszi, hogy itt is jelentős adóssága van az önkormányzat tulajdonában álló cégeknek.
Sopron és Pécs is mínuszba ment
Sopronban az önkormányzat gazdálkodását már komolyan veszélyeztetik a pénzügyi kockázatok, a pénzügyi egyensúly rövid és hosszú távú fenntarthatósága folyamatos intézkedéseket igényel - állapította meg a jelentés. A város adóssága 2007 és 2010 között szintén csaknem 2,5-szeresére nőtt, most 16,7 milliárd forint. A városnak 2010-ben már a működési kiadásokra is félmilliárd forintnyi hitelt kellett felvennie, mert a korábbi adósságok növekvő kamatai miatt a város költségvetése mínuszba ment.
Hasonló veszélyekről számolt be az ÁSZ Nyíregyháza, Dunaújváros és Pécs esetében is, ahol szintén gyors intézkedéseket sürgettek, mert Sopronhoz hasonlóan itt is működési hiány alakult ki a bevételi források csökkenése miatt.Tatabányának 13 milliárdos adósságot kell kezelnie, a város adóssága több mint háromszorosára nőtt 2007 óta, többek között egy egy strand- és élményfürdő létrehozására kötött, 2029-ig tartó lízingszerződés miatt.
Győr és Zalaegerszeg stabil
Az ÁSZ talált pozitív példákat is, a jelentés szerint például a győri önkormányzat pénzügyi helyzete az elmúlt években stabil volt, az önként vállalt faladatok nem befolyásolták a működés biztonságát, a gazdasági társaságok által ellátott feladatstruktúra pedig átlátható, az a működési kockázatot nem növelte. Az adósság ennek ellenére itt is nőtt, 3,4 milliárdról 6,4 milliárdra.
Szintén jól áll a jelentés szerint Zalaegerszeg, ahol a pénzügyi egyensúly az Állami Számvevőszék szerint rövid és középtávon biztosított. Az ÁSZ ugyanakkor hozzátette, hogy a városvezetésnek fel kell készülnie az egyensúly hosszú távú megőrzésére is. Az ÁSZ megnyugtatónak találta Veszprém pénzügyi egyensúlyát is, bár az adósságállomány itt is több mint háromszorosára, 2 milliárdról 6,6 milliárdra nőtt.
(Az Állami Számvevőszék az összes megyei jogú város eladósodottságáról részletes jelentést közölt. További városokról és részletekről az ÁSZ honlapján, itt olvashat.)