A gyermekprostitúció leginkább a 14-17 év körüli, rossz családi és anyagi körülmények között élő lányokat veszélyezteti, többeket pedig már gyermekkorukban ért szexuális zaklatás - közölte Szabó Máté a kérdéssel foglalkozó vizsgálatának megállapításait.
Az ombudsman szerint a speciális ismeretek és gyakorlati útmutatók hiányában a gyermekvédelem szakemberei nem tudnak kellő időben tenni a megelőzés érdekében, és nem képesek megfelelő segítséget nyújtani a prostitúció áldozatává vált gyermekeknek. Ezért arra kérte fel a nemzeti erőforrás minisztert, hogy dolgoztassa ki a gyermekprostitúció megelőzésének módszereit.
Szabó Máté szerint az intézkedő rendőrök elkövetőként és nem áldozatként tekintenek a gyermekekre, és büntető- vagy szabálysértési eljárást indítanak ellenük, ha prostitúción érik őket. A belügyminiszternek ezért azt javasolta, hogy a gyermekprostitúció jelenségéről, illetve az annak visszaszorítására és megelőzése érdekében tehető rendőri intézkedésekről továbbképzésen oktassák az állományt.
Kevés az iskolapszichológus
Szabó Máté az iskolapszichológiai ellátást vizsgálva megállapította, hogy igen nagyok a minőségi különbségek és a hozzájutás lehetősége, attól függően, hogy a gyermek hol lakik. "A gondozásra szoruló gyermekek esetében így sérül az egyenlő bánásmód követelménye" - állapította meg.
Jogszabályi előírás évi két alkalommal az iskola-fogorvosi szűrővizsgálat is, azonban ennek a kötelezettségnek az iskolák csak nehézkesen tesznek eleget - állapította meg ezt is az ombudsman. A fogorvosi ellátás ugyanis csak az iskolán kívüli fogorvosi rendelőben vehető igénybe, így az a közlekedéssel együtt időigényes. Az utazás költségét az intézmények sokszor a szülőkre hárítják.
Az ombudsman véleménye szerint a kötelező önkormányzati feladat ellátásával kapcsolatos költségek nem háríthatók át az ellátásban részesülőkre, illetve a szüleikre. További probléma szerinte, hogy az ellátás gyakorlatilag kizárólag szűrésre korlátozódik, így a gyermekek tényleges fogászati kezelésben nem részesülnek.