Az országgyűlésnek meg kell vitatnia azt a kérdést, hogy Magyarország csatlakozzon-e az euróövezeti országok pénteken hajnalban született megállapodásához, mert az a nemzeti szuverenitást is érinti - közölte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken reggel az EU-tagállamok tanácskozása után.
Az unió állam- és kormányfői csütörtökön este gyűltek össze, hogy megállapodjanak az európai gazdasági válság megoldásáról. A pénteken hajnalban véget ért tanácskozáson az EU 23 tagállama - közte az eurózóna minden tagja - vállalta, hogy részt vesz a megállapodásban. Ennek lényege, hogy az uniós tagállamok vállalták költségvetésük szigorúbb összehangolását, és a közös szabályokat megszegőkkel szemben az EU szankciókat vezethet be, amelyeket csak a tagállamok háromnegyedének egységes szavazatával lehet leállítani. Eldöntötték azt is, hogy 200 milliárd eurót juttatnak a Nemzetközi Valutaalapnak, illetve hozzájárulnak, hogy az EU két válságkezelő alapját az Európai Központi Bank kezelje.
Csehország és Svédország parlamentje állásfoglalásától tette függővé csatlakozását, Nagy-Britannia elutasította a megállapodás elfogadását, és az első hírek szerint így tett Orbán Viktor is. Péntek reggeli nyilatkozata alapján azonban úgy tűnik, hogy Magyarország is a csehekhez és a svédekhez hasonló állásponton van.
Orbán kijelentette: mandátuma nem terjed ki arra, hogy föladjon bármit is a magyar szuverenitásból, a kérdésben a parlamentnek kell döntést kell hoznia. Márciusig kell a döntésnek megszületnie, így a parlamentnek bőven van ideje - közölte.