Matolcsy György gazdasági miniszter Orbán Viktor mellett állva jelentette be szeptember elején, hogy beszerzési stopot rendelnek el idén az államigazgatásban. A miniszter a lovasberényi kormányüdülőben tartott kihelyezett kormányülésen hozott döntést azzal indokolta, hogy részben az ebből származó 40 milliárdos megtakarítással akarják betömni azt a várhatóan százmilliárdos lyukat, amely a lelassult gazdasági növekedés miatt keletkezett a költségvetésen. A kormányüdülő udvarán tartott sajtótájékoztatón Matolcsy közölte azt is, hogy eredetileg 2012-ben tervezték bevezetni a beszerzési tilalmat, de a rendkívüli helyzet miatt előre hozták azt.
Ez a sajtótájékoztató szeptember 6-án volt, de alig több mint egy héttel később elindult egy nagyszabású, több évre szóló, a teljes kormányzati intézményrendszerre kiterjedő beszerzés. A Közbeszerzési Értesítő szeptember 12-i számában jelent meg az a felhívás, amely szerint a kormány "szakpolitikai tanácsadásra" keres külső partnert. A pályázat nyertesének többek között tanulmányok írásával, közvélemény-kutatások készítésével, projektmenedzseléssel és kommunikációs tanácsadással kell majd foglalkoznia (részletek a kiírásról ebben a cikkben).
Teljes tilalom
Egy héttel később, szeptember 19-én jelent meg az a kormányhatározat, amely Matolcsy lovasberényi bejelentését jogszabályi formába öntötte. A határozatban szerepel, hogy a kormány "beszerzési tilalmat rendel el" minden beruházásra, például a bútor- és autóvásárlásokra, valamint a "szellemi alkotásokra" is. Ebbe beletartozik a kormány által meghirdetett szakpolitikai tanácsadás is, a kormányszvóviői iroda ugyanakkor kérdésünkre közölte, hogy ez a beszerzés folytatódik tovább. "Az új kormányhatározat a nevesített közbeszerzésre nem vonatkozik, mivel annak kiírásának engedélyezésére korábban került sor" - írta az iroda munkatársa.
A beszerzést valóban a tilalomról szóló határozat előtt - de már Matolcsy bejelentése után - írták ki, viszont a kormányhatározatban az is szerepel, hogy nemcsak a beszerzések tilalmát rendelik el, hanem megtiltják azt is, hogy "szellemi tevékenység végzésére" új szerződést kössenek. Mivel a szakpolitikai tanácsadásra kiírt felhívásra október 24-ig várják az ajánlatokat, és csak az ezt követő eredményhirdetés után lesz szerződéskötés, így ez a tilalom vonatkozna erre a közbeszerzésre. A kormányszóvivői iroda nem adott egyértelmű választ arra a kérdésünkre, hogy mit kezdenek ezzel az ellentmondással, mindössze annyit közöltek, hogy a közbeszerzési eljárás "folyamatban van, az ajánlattételi felhívásban szereplő ajánlattételi határidő még nem zárult le".
Egy hosszú távú megbízás
A kormányhatározatban szerepel, hogy a beszerzési tilalom alól egyedül akkor lehet mentesítést kapni, ha azt engedélyezi a Miniszterelnökséget vezető államtitkár (ezt a posztot jelenleg Varga Mihály tölti be), és a döntéshez kikérik a Magyar Államkincstár elnökének véleményét is. A határozatban is külön szerepel ugyanakkor, hogy kizárólag "rendkívül indokolt, egyedi esetekben" adható mentesítés. Megkérdeztük a kormányszóvivői irodát, hogy a szakpoltikai tanácsadásról szóló közbeszerzés ügye Varga Mihály elé kerül-e, de azt közölték, hogy mivel az eljárás folyamatban van, így "további érdemi információ az ügy jelen szakaszában még nem tudható".
Ha végül megvalósul a beszerzés, akkor az az utóbbi évek legnagyobb kormányzati tanácsadói megbízása lesz. A nyertes végzi majd a kiírásban szereplő feladatokat minden kormányzati intézmény számára a következő bő három évben, tehát a 2014 tavaszán esedékes választásokat követő új kormányzati ciklus első hónapjaiban is. A kormányszóvivői iroda azzal indokolta a hosszú távra szóló szerződést, hogy "a kormány egy általános, transzparens és stabil rendszert kíván kialakítani a jövőre vonatkozólag", és hozzátették, hogy "az egyes politikai ciklusok nem befolyásolhatják a központi közigazgatásnak, azok háttérintézményeinek, illetve a külképviseletek hatékony és gyors munkavégzését". Közölték azt is, hogy a tervek szerint a szerződés tartalmazni fogja azt, hogy a kormány bármikor indoklás nélkül felmondhatja a megállapodást 60 napos felmondási idővel.
Másfél milliárd elkülönítve
Nemcsak az időtartamát tekintve lenne nagyszabású ez a tanácsadói megbízás, hanem a várható összeget tekintve is. A közbeszerzési kiírásban nem szerepel ugyan a becsült összeg (ezt bizonyos esetekben előre meg szokták határozni), de a beszerzést megalapozó áprilisi kormányhatározatban az olvasható, hogy az eljárást lebonyolító Nemzeti Fejlesztési Minisztériumon belül 1,5 milliárd forintot csoportosítottak át erre a célra. Igaz, közben a költségvetési helyzet romlása miatt jelentős zárolásokat rendelt el a kormány a minisztériumoknál, és ez leginkább épp az NFM-et érinti, ahol több mint 16 milliárd forintot zároltak. Az erről szóló kormányhatározatból az nem derül ki, hogy ez az elvonás érinti-e a tanácsadásra elkülönített pénzt.
Az előző kormányok is költöttek tanácsadásra, és ezt rendszeresen támadta is az akkor ellenzékben lévő Fidesz. A jelenleg a miniszterelnök szóvivőjeként dolgozó Szijjártó Péter például 2007 márciusában szólította fel a Gyurcsány-kormányt arra, hogy ne költsön pénzt külső tanácsokra az államigazgatási reform előkészítéséhez. Láthatóan ugyanakkor a mostani kormány is igénybe kívánja venni tanácsadók munkáját, azzal a különbséggel, hogy míg korábban számos különböző cég dolgozott a minisztériumoknak, és így az összegek is elaprózódtak, most központilag oldanák meg. A kormányszóvivői iroda azt állítja, hogy az előző ciklusban évente "összesen mintegy 16 milliárd forintot költöttek a minisztériumok" a szakpolitikai tanácsadásról szóló közbeszerzési felhívásban szereplő feladatokra, és a kormány célja most a központosított beszerzéssel épp az, hogy gazdaságosabb legyen a működés.