Két kiemelt jelentőségű ügy átszignálását indítványozta kedden a Fővárosi Törvényszék elnöke az Országos Bírósági Hivatal elnökénél - tájékoztatta a Fővárosi Törvényszék az MTI-t. A közlemény nem nevesíti ugyan, de az egyik ügyről közölt adatok alapján az egyik érintett eljárás Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester-helyettes és társainak ügye.
Mint közleményükben írták, az elnök azt kérte, hogy a Fővárosi Törvényszékkel azonos hatáskörű másik bíróságot jelöljenek ki a W. Norbert és 27 társa ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértésének bűntette és más bűncselekmények, valamint a H. Miklós és 14 társa ellen bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt indult kiemelt jelentőségű bűntetőügyek tárgyalására.
Mint emlékeztettek, a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvény alapján a törvényszék elnöke az ügy érkezésétől számított 15 napon belül indítványt tehet az OBH elnökének arra, hogy az illetékes bíróság helyett kivételesen más, azonos hatáskörű bíróságot jelöljön ki, ha az ügy ésszerű időn belül történő elbírálása az adott bíróság rendkívüli és aránytalan munkaterhe miatt nem biztosítható.
A közlemény kiemelte, hogy a Fővárosi Törvényszék bírái jelenleg is nagy számú, részben kiemelt jelentőségű, részben egyéb okból soronkívüliséget élvező ügyet tárgyalnak. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumában a 2012. január 11-i állapot szerint a folyamatban lévő elsőfokú 569 peres ügyből 264 ügy minősül kiemelt jelentőségűnek, amelyben az eljárást soron kívül kell lefolytatni. További 76 ügyben a terheltek előzetes letartóztatására, 12 ügyben a terheltek fiatalkorú voltára, öt ügyben pedig a megismételt eljárásra figyelemmel kell a törvényi előírásoknak megfelelően soron kívül eljárni. Összességében tehát 357 ügyben, a peres ügyek majd 62 százalékában kell alkalmazni a soronkívüliség szabályait - tartalmazza a közlemény.
A két ügynek a törvényben előírt határidőben történő kitűzése és tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken nemcsak a bírók leterheltsége, hanem a súlyos tárgyalóterem-hiány miatt sem lehetséges - írja a közlemény.
Hétfőn első fokon felmentette a magánokirat-hamisítás vádja alól Hagyó Miklóst és két társát a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Hagyót azzal vádolták, hogy ügyvéd segítségével készített jogi végzettség nélküli élettársának olyan meghatalmazást, amely szerint a nő képviselheti őt egy televíziós csatorna ellen indított polgári perben. Az ügyészség szerint ennek csupán az volt a célja, hogy a korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt akkor előzetesben levő Hagyó a látogatások alatt ellenőrzés nélkül érintkezhessen élettársával.