Kétharmados törvénybe foglalná Schmitt Pál volt köztársasági elnök fizetését és állami villáját Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. Az alaptörvény módosításához benyújtott, úgynevezett zárószavazás előtti módosító indítványban Matolcsy azt javasolja, hogy a jövőben ne csak a hivatalban lévő, hanem a volt köztársasági elnök javadalmazását is sarkalatos törvény szabályozza.
Az indoklás szerint erre azért van szükség, mert "a köztársasági elnök kifejezi a nemzet egységét, ezért megbízatásának megszűnését követően is indokolt kiemelt közjogi státuszának fenntartása". A valóságban azonban inkább arra készülhet a miniszter, hogy egy esetleges kormányváltás után a más összetételű kormány megvonja az április 2-án, kevesebb mint két év után lemondott Schmitt juttatásait.
A volt államfő juttatásait jelenleg a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló sarkalatos törvény szabályozza. Ennek ellenére ki lehetne húzni egy egyszerű többséget igénylő szavazással, mivel az alaptörvényben nincs sarkalatossá nyilvánítva ez a kérdés. Matolcsy javaslata viszont ezt is beemeli a kétharmados törvények sorába, megnehezítve a megváltoztatását.
A volt köztársasági elnöknek a törvény szerint élete végéig jár az államfői tiszteletdíj, a szolgálati autó sofőrrel, kétfős titkárság segíti a munkáját, illetve kérésére álami lakást is biztosítanak neki. A költségvetésben emellett minden évben el van különítve egy összeg, amelyet jótékony célra fordíthat. Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció megválasztott frakcióvezetője már Schmitt lemondása előtt benyújtott egy törvényjavaslatot, amely lehetőséget adott volna arra, hogy megvonják Schmitt juttatásait.
A tavaly áprilisban elfogadott, és január 1-től hatályba lépett alaptörvényt azért kell máris módosítani, hogy az Európai Unió elvárásainak megfelelően erősítsék a jegybank függetlenségét. Emellett azonban azt is kimondaná, hogy a tavaly év végén elfogadott, az alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről szóló jogszabály is az alkotmány részét képezik, vagyis az Alkotmánybíróság (AB) nem vizsgálhatja.