"Kiröhögtek a rendőrségen, amikor elmentem feljelentést tenni a miatt, hogy az iszákos feleségem veri a gyerekünket" - mondta az [origo]-nak egy férfi. Felesége nemcsak a gyerekek, hanem az ő életét is megkeserítette, az anyósa pedig négyszer mellkason szúrta. Összesen hatszor próbált feljelentést tenni a gyereket állandóan verő felesége és az anyósa miatt, de állítása szerint csak akkor hittek neki a rendőrségen, amikor a sérülései miatt felkötözött karral érkezett. "Az összes ismerősöm lehülyézett a birkatürelmem miatt. A feleségem családja most mégis azt akarja rám húzni, hogy agresszív vagyok. Sosem emeltem rá kezet, ő viszont rendszeresen véraláfutásosra verte a gyereket."
Nagy társadalmi és politikai felháborodást váltott ki a múlt héten, amikor a kormánypártok lesöpörték azt a több mint százezer aláírással támogatott népi kezdeményezést, amely azt szerette volna elérni, hogy a családon belüli erőszak önálló bűncselekményként bekerülhessen a Büntető törvénykönyvbe. A parlamenti vitában a fideszes Varga István a nőket tette felelőssé a családon belüli erőszakért, de a nők problémájának tüntette fel a kérdést Rogán Antal frakcióvezető is, amikor bejelentette, a pártja meggondolta magát. "Az, hogy százezer nő odaáll valami mellé, világossá teszi, hogy ez egy társadalmi ügy. (...) Tisztelettel meghajlok a hölgyek akarata előtt" - mondta Rogán. A vitában aktív civil szervezetek Nők lázadása címmel tartottak tüntetést a hétvégén a parlament előtt. A családon belüli erőszakról így a nők problémájaként beszéltek a politikusok és a civilek is, pedig a témában készült kutatások szerint férfiak is lehetnek áldozatok.
A nőknek van szervezetük, a férfiaknak nincs
A bántalmazott nők jogaiért küzdő Patent Egyesület szerint hozzájuk is szoktak fordulni férfiak, de ritkán. "Ezekben az esetekben a bántalmazás természetrajza pont ugyanolyan, mint a női áldozatoknál" - mondta az [origo]-nak Spronz Júlia. Az egyesület vezetője szerint a tapasztalatuk nem reprezentatív, de "azt azért biztosan tudjuk, hogy míg a nők elleni férfierőszak társadalmi probléma, addig a férfiak sérelmére nők által elkövetett bántalmazás kivételes."
Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) kutatásai mást mutatnak. "A családon belüli erőszak ma politika. Ebből következően a nők jó érdekérvényesítők, mert van szervezetük, a férfiaknak nincs" - állította Tamási Erzsébet kriminológus. Az OKRI bírósági ítéletek alapján készült felmérése szerint a családon belüli bántalmazások körülbelül 30 százalékában férfi az áldozat. Tamási szerint ez az eredmény nem tér el a Nyugat-Európában és Amerikában folyó hasonló kutatások eredményeitől. A nem feminista tudományos vizsgálatok azt mutatták, a családon belüli erőszakos cselekmények egyenlően oszlanak meg nők és férfiak között.
Képünk illusztráció
"Az erőszak milyensége változó. Nem az történik, hogy van otthon egy békés, csodás asszony otthon és egy elmebeteg férj, aki a nászéjszakán megveri a feleségét és onnantól kezdve folyamatosan veri. Ilyen nincs, vagy ha van, akkor az egy unikum, ezzel nem érdemes tudományosan foglalkozni" - mondta a kriminológus. A kutató szerint a családon belüli erőszak általában kifejezetten kölcsönös, olyan konfliktusból fakad, amelyet valamiért nem tudnak megoldani. Ebben a helyzetben általában a nők húzzák a rövidebbet, mivel fizikailag gyengébbek, de sokszor a férfiakat is bántalmazzák, nem is akárhogyan.
"Olyan is volt, hogy a szomszéd tett bejelentést, hogy tessék jönni, mert folyik a vér, csak nem a mamáé, hanem a papáé" - mondta Tamási, aki szerint ha nő bántalmaz férfit, az csak súlyos testi sértés vagy emberölés esetén derül ki. A kutató szerint a családon belüli erőszak férfi áldozatairól azért hallani ritkábban, mert a társadalom másképp ítéli meg a férfiszerepet, mint a nőit. "Egy férfi nem panaszkodhat, egy férfi nem nyávoghat" - mondta a kriminológus, aki szerint a férfi azért nem jelenti fel a bántalmazó nőt, mert egyrészt kiröhögik, másrészt a saját gyengeségét kellene elismernie ezzel. "A gyenge férfi pedig nem piacképes". Tamási Erzsébet szerint ezért rendkívül magas a látencia a családon belüli erőszak férfi áldozatai között.
Azt sugallták, üssön vissza
A gyámügyesek és a családvédelmi szolgálat sem hitt annak a férfinak, akit az anyósa szúrt le. "Hiába voltak véraláfutások a fiam arcán az erős pofonoktól, amiket az anyjától kapott, nekem azt mondták, tiltsam meg, hogy verje a gyereket. Mondtam, hogy én megtiltottam, de nem hallgatott" - magyarázta az férfi, megjegyezve többször sugallták neki, hogy pofozza meg ő az asszonyt.
"Tőlem a feleségem hat év alatt egy pofont nem kapott, pedig többször még ő is azt mondta, hogy megérdemelte volna. Mivel nőből van, az első szavát elhiszik, hiába én fordultam először a családvédelmisekhez. Különben is, ott azt kérdezték, hogy maga férfiként mit keres itt" - panaszolta az elkeseredett apa, aki azt tapasztalta, bármennyire kegyetlen is az anya a gyerekével, a magyar hatóságok mellette állnak.
A férfi szerint iszákossága ellenére az anyánál helyezték el a gyereket, amíg a válás le nem zajlik. A férfi addig csak a kapcsolati ügyeleten, egy szűk, sivár szobában találkozhat a gyerekével. Itt se videót, se fényképet nem készíthet a fiáról, és ha megszegi a szabályokat, ezt a jogot is megvonják tőle. "Az egyik láthatás alkalmával, játék közben a fiam azt mondogatta, hogy 'az a szemét, rohadék apád'" - mesélte sírástól elcsukló hangon a férfi, miket tanít a felesége a négy és fél éves kisfiúnak.
Viszik mind a kettőt
Az anya mellett áll a bíróság egy másik apa szerint is, aki az [origo]-nak azt mondta, két fiát annak ellenére az anyjuknak ítélték, hogy a nő mindkét gyereket leforrázta. "A feleségemnek olyan betegsége van, ami miatt agresszív, túlpörgős és figyelemzavaros, gyógykezelésre van szüksége, de hol szedi a tablettáit, hol nem. Közben pedig folyamatosan veszélyezteti a fiaimat" - mondta a férfi, aki ellen egy vita után távoltartást rendeltek el. "Elvittek az őrszobára, mint egy bűnözőt, rács mögött töltöttem egy éjszakát, pedig semmit nem csináltam. Majd a bíró azért oldotta fel a távoltartást, mert semmi jelét nem látta annak, hogy bántottam volna a feleségem" - emlékezett vissza a férfi, aki a mai napig nem tudta feldolgozni a rendőrségi meghurcolást.
"Próbáltam otthon, a négy fal között megoldani a problémánkat, folyamatosan mondtam a feleségemnek, hogy szedje a gyógyszereit. Végül aztán párterápián is voltunk, de semmi nem segített" - állította. Az apa szerint a gyámügy és a rendőrség az ő esetükben mindig csak egymásra mutogatott. "A nőket jobban meghallgatják, a férfiakat bűnbakként kezelik" - panaszkodott.
"Amerikában a radikális feministák nyomására fogadták el az úgynevezett bántalmazott nő szindróma tényállást" - mondta Tamási Erzsébet. Ez azt jelenti, hogy ha egy nő azt állítja, hogy megverték, bántalmazták, akkor egy szakértő poszttraumás stressz-szindróma tünetek alapján eldönti, igazat mond-e. "Csak épp ugyanilyen tüneteket produkálhat például egy háborús veterán is. Nagyon szubjektív és jogilag teljesen megfoghatatlan az ilyen jellegű tényállás" - mondta Tamási Erzsébet. Az amerikai gyakorlatban a családon belüli erőszak esetén, ha a nőn és a férfin is látszik a bántalmazás nyoma, akkor mindkettőjüket őrizetbe veszik.