Úgy vélem, egyre többen gondolják, hogy több dolog köt össze minket, mint amennyi elválaszt - jelentette ki egy múlt heti fórumon Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök. A kijelentés egyfajta programhirdetésnek is tűnhet, akárcsak a Bajnai által létrehozott alapítvány több elemzése is, amelyek kritikusan szólnak a kormány intézkedéseiről. Bár Bajnai folyamatosan tagadta az elmúlt két évben, hogy a visszatérésre készülne és újra politizálni akar, egyre nagyobb rajta a nyomás, hogy álljon a darabjaira hullott baloldali ellenzék élére.
Múlt héten Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnök beszélt arról a TV2 műsorában, hogy Bajnai az egyedüli ember a baloldalon, aki alkalmas a 2014-es miniszterelnök-jelöltségre. Gyurcsány Ferenc a Facebook-oldalán írta azt a héten, hogy Bajnainak döntenie kell, hogy indul-e, mert nincs erős pártháttere, így egyedül nem lehet versenyképes jelölt. Egy e heti fórumon pedig Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke is azt mondta, hogy Mesterházy Attila mellett alkalmasnak tartják az ellenzéki összefogás vezetésére Bajnai Gordont is, de a közös jelöltet szerinte csak fél év múlva kell megnevezni.
Sok irányból jön a nyomás
"Nyomás van Gordonon, sok irányból, ahogy megyünk előre az időben, ez még jobban erősödni fog" - mondta az [origo]-nak egy Bajnai közelében dolgozó forrás. Szerinte nem meglepő, hogy sokan találgatják, hogy Bajnai alkalmas-e a miniszterelnöki posztra, sokkal problémásabb, hogy rengeteg, minden alapot nélkülöző cikk jelenik meg Bajnairól és terveiről a sajtóban, nem igaz például, hogy Mesterházy és Bajnai munkatársai között megromlott volna a viszony.
Ha káros is, a jelenséggel nem lehet semmit se kezdeni - mondta a forrás arról, hogy Bajnai miért nem jelzi egyértelműbben, mit gondol ezekről a találgatásokról. "Azért nem is reagáltunk egyik felvetésre sem, mert azzal csak nagyobb súlyt adtunk volna ezeknek" - mondta. "Túl nem értékeljük ezeket a dolgokat, élőben nem volt téma közöttünk egyik hír sem. Ha meglátunk egy-egy cikket vagy nyilatkozatot, körbeküldjük egymásnak a linket, ennyi az egész" - mondta.
Egy Bajnai környezetében dolgozó forrás szerint a volt miniszterelnökön óriási a teher, "naponta húszan éreztetik vele, hogy csak ő segítheti ki a bajból az országot". Óbudai irodájában állítása szerint nemcsak mostanában, hanem gyakorlatilag már a kormányváltás óta folyamatosan egymásnak adják a kilincset a különböző politikai, értelmiségi és gazdasági körök képviselői, hogy rávegyék a visszatérésre. A döntés a forrás szerint ugyanakkor több szempontból is nehéz. Bajnai korábbi írásaiban is hangsúlyozta már, hogy a jelenlegi kormány leváltása nem elég, hanem olyan programot, megoldásokat is fel kell tudni mutatni, amivel újjá lehet építeni a gazdaságot, illetve helyrehozni mindazt, ami a 2010-es kormányváltás óta rossz irányba ment, ez pedig nem kis feladat. A forrás szerint Bajnai arra mindenképpen figyelni fog, ha a visszatérés mellett dönt, hogy az ne legyen Gyurcsány Ferenchez köthető.
Bajnait magánéleti dilemma is gyötri: miniszterelnöksége idején politikai elfoglaltságai miatt nem tudott foglalkozni akkor újszülött kislányával, nemrég pedig újabb gyereke született, így egy újabb közéleti szerepvállalással ismét háttérbe szorulna a családja.
Elég, ha forog a neve
Bajnai tétovázásával a környezetében sem mindenki ért egyet. Erre utal, hogy nemrég közeli barátja, a Haza és Haladás alapítvány felügyelőbizottságában is helyet foglaló Oszkó Péter volt pénzügyminiszter a Népszabadságnak adott interjúban is sürgette Bajnai visszatérését, hangsúlyozva, hogy "nagyon sokáig ezt a stratégiai döntést nem lehet halogatni".
Bajnai januárban terjedelmes elemzést közölt az alapítványa honlapján. Ebben azt fejtegette, hogy a haza és a haladás ügye iránt elkötelezettek reménye a mielőbbi kormányváltásban van, ez viszont csak akkor lehetséges, ha választható alternatíva szerveződik a Fidesz ellen. Bajnai tagadta az [origo] információit, miszerint új szervezet létrehozásán gondolkodna. Viszont azóta is látványosan tartja magát ahhoz, amit az egyik munkatársa úgy fogalmazott meg: csak annyira lesz aktív, hogy "forogjon a neve", és miniszterelnök-jelölti alternatívaként a továbbiakban is szóba jöhessen.
Bajnai Gordon 2009. április 14-én, Gyurcsány Ferenc lemondása után, súlyos politikai és gazdasági válság közepén ült át a gazdasági miniszteriből a miniszterelnöki székbe, és már bemutatkozó beszédében figyelmeztetett, a válság elmélyülésének megakadályozására összeállított programja mindenkinek "fájni fog". Egyéves kormányzása végén úgy értékelte kormánya tevékenységét, hogy mind a négy 2009 tavaszán kitűzött célt - az azonnali válságkezelést, a költségvetési hiány leszorítását, a gazdasági növekedés ösztönzését, valamint a külső és belső bizalom helyreállítását - sikerült elérnie. Noha a Bajnai-kormány megszorító intézkedései a társadalom gyakorlatilag minden rétegét érintették a közszféra dolgozóitól a nyugdíjasokon át a családtámogatások különböző formáiban részesülőkig, a politikusnak sikerült különösebb megmozdulások, kormányellenes tüntetések nélkül levezényelnie a kiigazításokat.
A Medián akkori közvélemény-kutatása szerint Bajnai a kezdeti 17 százalék után 2010 tavaszán 24 százalékos népszerűségi mutatóval távozott posztjáról. Bajnai most is népszerűbb, mint Orbán Viktor vagy Gyurcsány Ferenc. A Szonda Ipsos adatai szerint Bajnai népszerűsége 31 százalékon áll, szemben Orbán 29 és Gyurcsány 23 százalékos népszerűségével. Mesterházy Attila pedig ugyanolyan népszerű, mint Bajnai.
Bajnai: Új célok kellenek A rendszerváltáskor a magyar polgárok többsége egyetértett azokban a dolgokban, amelyek meghatározták, merre menjünk, és a politikai versengés ezen kereteken belül zajlott: demokráciát akartunk, szabadpiaci versenyt, szükségesnek tartottuk a társadalmi szolidaritást és a Nyugathoz tartozást. Mostanra ezek a célok mind megkérdőjeleződtek - mondta Bajnai a Napló Top 100 klubjában tartott rendezvényen a múlt héten. Az IMF-hitelről azt mondta, nem megoldás, hanem haladék, és nem elsősorban az ország gazdasági stabilitása miatt van rá azonnal szükség, hanem a vállalkozók és magánszemélyek hitelkamatainak a csökkentése érdekében. Az Orbán-kormány néhány intézkedésével egyetért - ilyen az inaktívak számának csökkentése -, összességében azonban úgy érzi, hogy a Fidesz az ország jövőjét éli fel. Bajnai azt mondta, a kormány felélte az ország három nagy tartalékát, a nyugdíjrendszerben felhalmozott 3000 milliárd forintot, az országgal szembeni gazdasági bizalmat, amelyet a különadókkal játszott el, és végül eljátszotta a munkaerő-piaci tartalékot is az egykulcsos adóval, ami nehezíti az alacsony képzettségűek foglalkoztatását. Bajnai azt mondta, közös társadalmi célokat kell újrafogalmazni, amelyek a következő 20 év politikáját meghatározzák, ezek hiányában lecsúszhatunk, visszafordulhatunk. |