A biztos szükségesnek tartja, hogy magyar részről azonnal biztosítsák a médiatanács "igazi függetlenségét", tegyenek intézkedéseket "a médiatanács kezében levő túlzott hatalomkoncentráció csökkentésére", és biztosítsák jobban a közpénzekből finanszírozott média "ténylegesen független működését".
"Üdvözlöm azokat a változtatásokat, amelyeket már javasoltak vagy meg is tettek Magyarországon a médiaszabályozást illetően. Ezek a változtatások azonban nem adnak választ az összes fennmaradó lényegi aggodalmamra. Aggályaim továbbra is súlyosak, és azt várom Magyarországtól, hogy ne csak folytassa a párbeszédet az Európa Tanáccsal, hanem sürgősen cselekedjen is" - írta blogbejegyzésében az uniós biztos.
Úgy vélekedett, hogy ez lényeges lenne a magyar demokrácia számára, valamint abból a szempontból is, hogy biztosítsák Magyarországon a szilárd politikai légkört, a biztonságos befektetői környezetet. "Ezek az értékek és feltételek veszélyben vannak, ha nem garantált a jogállamiság és az információhoz való hozzájutás. A híradásokat nem szabad cenzúrázni vagy kormányzati lépésekkel ellenőrizni" - hangsúlyozta Neelie Kroes.
Blogbejegyzésében az uniós politikus felvetette a Klubrádió ügyét is, szerinte a Médiatanácsnak újra át kellene gondolnia a rádiófrekvenciák odaítélésével kapcsolatos gyakorlatát. Szerinte amikor a Médiatanács megkérdőjelezi a bírósági ítéletek következetességét, akkor a jogállamiságot kérdőjelezi meg. "Ez súlyos ügy, amely túlmutat a Klubrádió bizonytalan helyzetén. Ez a józan ész megsértése" - vélekedett Kroes.
"Függetlenül attól, ki mit gondol a rádió által szolgáltatott tartalomról, a Klubrádió fontos fóruma a magyarországi ellenzéki hangoknak. A bíróság elutasította a Médiatanács azon cselekményeit, amelyek gyakorlatilag lehetetlenné tennék a Klubrádió tevékenységét, és most már ideje előre lépni" - fogalmazott a biztos, aki szerint "itt az ideje, hogy a Médiatanács és a magyar kormány kijuttassa a veszélyhelyzetből a médiapluralizmust és -szabadságot".