A segítőkészség egyre kevésbé fontos a magyaroknak, mindenki a biztonságra vágyik leginkább - ismertette az elmúlt tíz év értékváltozásait vizsgáló tanulmány megállapításait a Népszabadság.
Kapitány Ágnes és Kapitány Gábor, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének tudományos tanácsadói által az értékrendváltozásról 2002 óta rendszeresen készülő felmérés eredményeit elemző munkája szerint Magyarországon a piacgazdasághoz köthető értékek állnak az utolsó helyen az emberek szemében.
A sikeresség, az elismertségigény, az anyagi jólét, a kockázatvállalás, a kihívások keresése, az újdonság és a változatosság tartósan a lista végén szerepelnek, miként a hierarchiához kapcsolódó értékek, így a dominanciaigény, a szabálykövetés is tartósan népszerűtlenek.
A kutatók szerint aggasztó, hogy a segítőkészség a 21 alapértékre kiterjedő kutatásban tíz év alatt a 10.-ről a 17. helyre csúszott vissza, miközben csökkent a tolerancia fontossága is.
Az elmúlt tíz évben változatlanul a környezetvédelem és az emberi kapcsolatok követik a biztonságot az értékek sorrendjében, és az élmezőnyben szerepel az egyenlő lehetőségek elve is. Az elmúlt évtizedben előkelőbb helyre került a hagyományok értékelése és a hedonizmusé is.