A kormányzati forrás szerint az [origo] által is ismertetett javaslathoz képest az elfogadott tervezetben csak kisebb változtatások vannak, a fő számok nem módosultak. Giró-Szász András kormányszóvivő az [origo] kérdésére annyit mondott, hogy valóban született döntés a kormányülésen, a témában csütörtök délelőtt tartanak sajtótájékoztatót.
A kedden kiszivárgott tervezetben az állt, hogy a mostani 38 ezerről 10 480-ra csökkenne az államilag támogatott felsőoktatási helyek száma 2013-ban. Pár héttel korábban még arról volt szó, hogy 30 ezer ember tanulmányait fizeti az állam a felsőoktatásban. 46 330-an részösztöndíjas felsőoktatási szakképzésben (ők a képzés árának felét fizetik), alapképzésben és osztatlan képzésben kezdhetnék meg tanulmányaikat. Mesterképzésen 16 ezren, doktori képzésben 1300-an tanulhatnának.
Az egyes tudományterületek között a következőképpen oszlanának meg az állami finanszírozású férőhelyek: agrárképzésben 300-an, bölcsészeti képzésben 550-en, informatikai képzésben 800-an, műszaki területen 1200-an, orvosi képzésben 2350-en, pedagógusképzésben 1150-en, sportterületen 100-an, társadalomtudományi területen 270-en, természettudományi területen 800-an, művészeti képzésben 100-an, művészetközvetítési területen pedig 40-en tanulhatnának. Jogot és a gazdaságtudományt csak önköltségesen lehetne tanulni jövőre.
A HÖOK elnöke, Nagy Dávid kedden azt mondta az [origo]-nak, hogy a hallgatói érdekképviseletnek a két héttel ezelőtt tervezett mintegy 30 ezres keretszám is elfogadhatatlan volt, de a most napvilágot látott 10 ezres tervezetre "nem talál szavakat". A hallgatói vezető, aki nem látta az előterjesztést, úgy fogalmazott: ha ez igaz, akkor Magyarországon bevezették a tandíjat, becsapták a választókat, az ifjúságot, és meghazudtolták a 2008-as népszavazás végeredményét.