Több európai napilap szerdán is nagy terjedelemben foglalkozott Orbán Viktor miniszterelnök Németországra vonatkozó kijelentésével, a francia Le Monde pedig a Zsidó Világkongresszus kapcsán írt a magyarországi antiszemitizmusról.
A Handelsblatt című német üzleti lap vezércikkének szerzője, Stefan Menzel Kíméletlenül című írásában kiemelte: Orbán Viktor úgy viselkedik az EU-ban, mint elefánt a porcelánboltban, és napról napra több bajt csinál. Kifejtette: "a mai Magyarországon a provokáció rendszer", és Orbán külföldi ellenfeleket keres, hogy a magyar érdekek védelmezőjeként "adja el magát", és "pontokat szerezzen a hazai közönségnél". Az Angela Merkel elleni "első támadás" azonban egy "új, és más minőséget" jelent az eddigi gyakorlathoz képest, hiszen Németország Magyarország barátja, és a legnagyobb befektető.
A magyar miniszterelnök pénteki rádióinterjújában azt mondta, "a németek küldtek már lovasságot Magyarországra, tankok formájában jöttek, ne küldjenek, az a kérésünk. Nem volt jó ötlet, nem vált be." A kormányfő ezt arra reagálva közölte, hogy Angela Merkel egy rendezvényen arról beszélt, nem érdemes Magyarországot európai uniós tagságának elvesztésével fenyegetni, vagyis "nem kell rögtön a lovasságot küldeni".
Orbán stílusa nem fog károkat okozni
Magyarország és Németország általában a legjobb barátok, így a legutóbbi diplomáciai ütésváltás egész Közép-Európában feltűnést keltett - írta kelet-európai blogrovatában a The Economist. A legtöbb megfigyelő úgy tartja, hogy Angela Merkel német kancellár minapi megjegyzése - miszerint Németország mindent megtesz Magyarország jó útra térítéséért, és nem kell rögtön a lovasságot kivezényelni - valójában Peer Steinbrück ellenzéki vezetőnek szánt, célzott odamondás volt. Mindazonáltal bármiféle német katonai akció emlegetése mélységesen érzékeny téma Magyarországon. A brit gazdasági-politikai folyóirat szerint azonban valószínűtlen, hogy Orbán Viktor nyers stílusa károsítaná a magyar kormányfő hazai megítélését, és nem fogja kisiklatni a továbbra is erős magyar-német kapcsolatokat sem.
Te is, Viktor? című jegyzetében Daniel Kaiser, a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap szerzője azt írta: Németország és Magyarország kapcsolatainak megromlása újabb példája a bilaterális kapcsolatok romlásának Európában. A világsajtó észrevette, hogy a magyar kormányfő is belépett azok sorába, akik nem tudnak ellenállni a kísértésnek, és a mai demokratikus Németországot övön aluli ütéssel Hitlerre emlékeztetik.
Toleránsak vagyunk az antiszemitizmussal
Magyarországon gyanús tolerancia övezi az antiszemitizmust címmel közölt elemzést a Le Monde. A mértékadó francia liberális lap szerint csalódást okozott Orbán Viktor felszólalása a Budapesten rendezett Zsidó Világkongresszuson, ahol a küldöttek a Jobbikban intézményesülő szélsőjobboldal egyértelmű elítélését várták tőle. A cikk szerzője, Joelle Stolz szerint Orbán számára nyilván nem volt könnyű feladat egyértelműen elutasítani egy olyan ellenzéki erőt, amely ugyanazt azt etnikai és vallásos nemzetfelfogást vallja, amit a Fidesz is képvisel.