Nem lesz színházigazgató a közeljövőben Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház távozó vezetője. Vasárnapi sajtótájékoztatóján elmondta: valóban tárgyalt a minisztériummal arról, hogy közösen létrehoznak egy új konstrukciójú teátrumot - központi helyként az Asbóth utcai Shure Stúdióban -, amely nem teljes mértékben állami támogatással, hanem 2-3 éven belül magántőke bevonásával magánszínházként működhetett volna.
Mindennek azonban meg kellett volna valósulnia április 20-ig, mert az előadóművészeti törvény szerint április 30-ig a színészeknek alá kell írniuk szerződéseiket. E dátum után már nincs realitása a dolognak. Ez az ügy vagy a bürokrácia útvesztőiben veszett el, vagy meggondolták magukat azok, akik dönthetnek ebben az ügyben - mondta a távozó direktor, emlékeztetve, hogy korábban az Újszínház vezetéséről is tárgyalt a fővárosi önkormányzat kulturális vezetőjével.
Azt mondta, a Nemzeti Színház 176 éves történetében nem volt példa arra, hogy a következő vezetés lenullázza a repertoárt és 30 sikeres előadást tegyen a földdel egyenlővé. Tájékoztatása szerint a Mephisto című előadást a Vígszínház megvásárolta, így novembertől ott láthatja a közönség, több szereposztásban.
Kerényi Imre és Kósa Lajos "buzizásáról" szólva kijelentette: "alpári, méltatlan és megalázó, hogy a miniszterelnök megbízottja kocsmai színvonalon értékeli egy kulturális intézmény öt évét". Hozzátette: kérdőjeleket vet föl L. Simon László nyilatkozata is, amely szerint vitát kell nyitni arról, hogy állami intézményekben milyen módon jelenhet meg a homoszexualitás.
Alföldi Róbert kifejtette: a miniszteri biztos és az új vezetés "méltatlan körülmények között - a korábban szóban elhangzott megállapodások semmisnek tekintésével, az adott szó megszegésével - bonyolítja a távozó munkatársak elbocsátását". Tavasszal az új vezetés a színészeken kívül más munkatársaknak is jelezte munkaviszonyuk megszüntetését, és ígéretet tett a tárgyalások mielőbbi megkezdésére, mindenki számára megnyugtató lezárására. Az érintett munkatársak többsége azonban a mai napig kiszolgáltatott helyzetben várja a tárgyalások folytatását.
A színház gazdálkodásáról elmondta: a 2013-as állami támogatást csak 2013. június 6-án írta alá a minisztérium, ám a színház feszes gazdálkodását bizonyítja, hogy a támogatási szerződés hiányában, az állami források elmaradása ellenére az április és május elején esedékes bér- és járulékfizetés, valamint a beszállítókkal szembeni kötelezettségeik jelentős részét addigi megtakarításaikból és bevételeikből finanszírozták.
Az elmúlt 4 évben a állami támogatás csökkenése ellenére a színház hatékonyan működött, a tavalyi év hasonló időszakával összehasonlítva 2013 első felében több mint 42 millió forint jegybevétel-növekedést értek el. Több mint 70 millió forintot hagynak a kasszában úgy, hogy a július elején esedékes júniusi fizetéseket már átutalták - hangsúlyozta Alföldi Róbert.
A minisztérium által előírt átvilágítást a színház határidőre elvégezte és az elkészült anyagot az érintetteknek elküldte. Az átvilágítás semmi olyan problémát nem talált, amely törvénytelenségre, működési vagy gazdálkodási hibára utalt volna - mondta.