Soha semmiféle támadás nem érte még egyetlen üzletüket, még Prágában sem - mondta az Origónak Vladan Hájek, a szerdán délután kirabolt Vertu butik cseh tulajdonosa. A luxus-mobiltelefonokat kínáló üzletben két támadó előbb összeverte, majd megkötözte az eladót, és több tízmilliós zsákmánnyal elmenekült. Az üzlet előtti járdaszakaszt csütörtökön napközben is rendőrségi szalag zárta el, odabent zajlott a nyomrögzítés, a szalag mellett egy közrendőr biztosította a helyszínt, az árnyékban is izzadva.
"Nagyon sokkolt a hír" - mondta telefonon a luxuscikkekkel kereskedő üzletember, akinek cége nyolc üzletet üzemeltet Prágában és hármat Budapesten (itt hamarosan nyitnak egy negyediket is). A Vertun kívül kevéssé közismert, de rendkívül patinás svájci óramárkákat, felső kategóriás fehérneműt forgalmaznak, illetve ékszereket is kínálnak a telefonok mellett.
Hájek szerint több biztonsági intézkedést is alkalmaznak a drága luxusárukat forgalmazó üzletekben, de ez sem mindig elég a rablások megelőzésére. "Hiába van biztonsági őr, ők is lebénulhatnak egy támadáskor, vagy ártalmatlanná tehetik őket a rablók" - mondta. "A kisebb ellenállás útja gyakran biztonságosabb" - utalt arra, hogy ha úgy adódik, inkább vesszen az áru, csak az eladóknak ne legyen baja.
A szerdán kirabolt üzlet eladóját életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, támadóiról csütörtökön képeket tett közzé a rendőrség.
Lehet biztonsági berendezés, kamera vagy őr, a tolvaj vagy rabló, ha azzal a céllal jön, úgyis megkísérli - mondta az Origónak Tamara, egy, a Vertu üzlete közelében található ékszerbolt üzletvezetője. Azért ők is igyekeznek védekezni: az üzlet biztonsági őre mindig az ajtóban áll, amelyet napközben is zárva tartanak - "van némi visszatartó ereje" -, és megnézik, kit engednek be, de ez sem mindig célravezető. Nem csak rossz kinézetű emberek próbálkoznak - mondta Tamara, oroszosan törve a magyart.
Az Andrássy út túloldalán lévő egyik apró ékszerüzlet ékszerész tulajdonosa a társaságban bízik. "Ha egyedül vagyok, csak ismerősöket engedek be. "Volt korábban egy férfi, aki mindig őrt állt az üzlet előtt, de, már nem alkalmazzák, viszont igyekszik úgy alakítani, hogy gyerekei, - akik közül többen ugyancsak ékszerészek - mind ott legyenek az üzletben. "Ha legalább ketten vannak bent alkalmazottak az a bűnözőknek már macerás." Szerinte az is sokat számít, hogy saját boltját vivő ékszerészként jobban odafigyel, kiket enged be, "nem lennék csak eladó."
"A legnagyobb titok a határozott fellépés" - vélte egy vele szomszédos bolt üzletvezetője, akinek főleg tolvajokkal gyűlik meg a baja, de ha elég határozott velük, akkor nem próbálkoznak. Ők úgy igyekeznek megelőzni a rablásokat - a biztonsági céghez bekötött riasztón, kamerán kívül -, hogy ha sok a vendég, bezárják az ajtót, de "akkor a potenciális vevők nem jönnek be". Viszont, ha sok a vásárló, akkor nem lehet kivédeni a tolvajlást. Előfordult, hogy egy jól öltözött hölgy még 15 percen keresztül társalogott az eladóval majd távozott, és később a kamerát visszanézve látták, hogy az első adandó alkalommal titkon zsebbe csúsztatott egy drága árucikket - mesélte.
Az üzletvezető szerint megszaporodtak az ilyen esetek az utóbbi időben. Úgy vélte, a Kazinczy utcához hasonlóan - ahol más célból éjszaka külön rendőrjárőr cirkál - az Andrássy út ezen szakaszán is észlelhetőbb rendőri jelenlétre volna szükség, és ehhez szerinte az üzletek tulajdonosai is összeállhatnának. "Nem szabad félni, mert az csak vonzza a bajt", de ami a Vertuban történt attól megijedtek.