Egy-kétezer ember részvételével tartott kormányellenes tüntetést a Szolidaritás vasárnap délután a Lánchídnál. A rendezvény több váratlan meglepetést is tartogatott, az ilyenkor szokásos beszédeken kívül ugyanis Dopeman az Együtt-PM vezető politikusainak jelenlétében elénekelte Bazmeg című számát, majd a tüntetők ledöntöttek egy akkor felállított Orbán Viktor-szobrot, amelynek darabjait aztán végigcipelték a fél városon. Ilyesfajta performanszra korábban nem volt példa az Együtt-PM pártszövetség tüntetésein, az Orbán Viktor testrészeivel vonulás, illetve a szókimondó dal meg is lepte az ellenzéki párt politikusait.
"Nem hiszem, hogy az volt a cél, hogy Orbán fejét végigvigyék az utcán" - mondta az Origónak a vasárnapi tüntetésről Juhász Péter, a Milla vezetője. Ő Bajnai Gordon beszédét ment ki meghallgatni, illetve hogy részt vegyen a szövetséges Szolidaritás születésnapi rendezvényén. Előzetesen annyit tudott, hogy lesz egy performansz, de szerinte eredetileg csak egy szobordöntésről volt szó. "A céljával tudok azonosulni, de ez a performansz nem az én ízlésem" - mondta.
"A Szolidaritás nem egyeztetett a tüntetés minden részletéről az Együtt-PM vezetőségével, így voltak váratlan elemek " - mondta az Origónak Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért képviselője. A tüntetésen ő is jelen volt, de még a szobor ledöntése előtt távozott. "Lehet róla vitatkozni, hogy ízléses volt-e" - mondta. Dopeman előadásáról azt mondta, a kormányellenes indulatokat megérti, de "egy PM-demonstráció másképp nézne ki".
A Szolidaritás néhány nappal a rendezvény előtt tájékoztatta a szövetség vezetését a performanszról. Az Együtt-PM tájékoztatása szerint ugyanakkor Bajnai Gordon csak a szobordöntésről tudott, a fejhordozásról és a Dopeman-számról nem, különben lebeszélte volna ezekről a Szolidaritás szervezőit.
A párt sajtóosztálya szerint a szobordöntés irónia volt, hiszen a diktatúrákban szoktak élő vezetőknek szobrot állítani. "Hogy maga a performansz mennyire volt szellemes, az nyilván egyéni ízlés és vérmérséklet kérdése is, az azonban még vérverejtékes igyekezettel sem fogható rá, hogy ez fizikai fenyegetés, vagy erőszakos akció lett volna" - írták.
"A szobordöntés azt jelentette, hogy ez a diktatúra megdönthető" - mondta az Origónak a tüntetést szervező Szolidaritás mozgalom elnöke, Kónya Péter, aki szerint sikeres volt a vasárnapi rendezvény. Kónya szerint a szobor ledöntésével határozott üzenetet fogalmaztak meg az Orbán-kormány ellen, ami ugyan radikálisabb az Együtt-PM-től megszokottnál, de szerinte ez érthető, hiszen a Szolidaritás tagjai az Orbán-rendszer vesztesei. A szobrot pedig nem lefejeztük, hanem ahogy ledőlt, különvált a feje, amit aztán elszállítottunk" - mondta.
Dopeman Bazmeg című száma azonban őt is meglepte. Előzetesen ugyanis csak arról volt szó, hogy a rapper előad két számot. Azt nem tudták, hogy a Bazmeg lesz ez egyik. "Ez az én ízlésvilágomon is túlmegy" - mondta Kónya.
A KDNP-nek és a Fidesznek is volt véleménye a vasárnapi tüntetésről, előbbi szerint a szobordöntés kimerítheti a gyilkosságra való uszítás és az emberi méltóság sárba tiprásának vétkét, a Fidesz pedig azt írta, "egyedül Bajnai Gordon képes arra, hogy még azt is lerombolja, ami nem is létezik".
A rendezvényen nemcsak a szobordöntés tért el a szokásostól, hanem Bajnai Gordon beszéde is. Ezt helyszíni tudósítunk úgy írta le, hogy Bajnai húszperces beszédében végletekig leegyszerűsített üzeneteket fogalmazott meg, többször elmondta, hogy a Fidesz lop, csal és hazudik, de különösen nem részletezte, hogy miért, bővebben csak a bajai választásra tért ki. De visszatérő elem volt a Fidesz kommunistázása is, például azért, mert drága autókkal járnak.
Az szintén feltűnő volt, hogy Bajnai beszéde több ponton is hasonlított ahhoz a retorikához, amely leginkább a kormánypártra volt jellemző az elmúlt években. Ilyen volt például, amikor azt mondta, hogy a Fidesz "úgy államosít, mint a kommunisták, (..) úgy írják át a törvényeket, mint a kommunisták", illetve hogy Orbán Viktorral nincs kiegyezés, a miniszterelnöknek a 2014-es választási vereség után távoznia kell a közéletből, és az embereknek kell új kiegyezést kötniük egymással. De ehhez azonban előbb "fülkeszabadságharcra" van szükség.
"Amit elmondott a Bajnai, az mind áll, csak kevesen vannak hozzászokva ahhoz, hogy ennyire markánsan fogalmazzon" - mondta a beszédről Kónya Péter. Szerinte elképzelhető, hogy voltak áthallások a Fidesz-kommunikációval, de ennek csak az lehet az oka, hogy határozott kommunikációra van szükség, hogy felrázzák a szavazókat, és leváltsák a kormányt.
"Egy tüntetésen másképp beszél az ember, mint például egy tévéműsorban" - mondta Szabó Rebeka a beszédről. Szerinte Bajnai üzeneteket fogalmazott meg a közönségnek, például a Fidesz által elkövetett bajai választási csalásról. Juhász Péternek is tetszett Bajnai beszéde, szerinte minden kijelentésnek volt alapja, és maximum a szavak szintjén volt azonos a Fidesz retorikájával, "a tartalom szintjén nem". A fülkeszabadságharc szóval például csak a Fidesz fülkeforradalom jelszavát "dobták vissza", maguk nem használják ezt a kifejezést.
"Bajnai Gordon és az Együtt-PM nagyon nem ugyanazt mondja, mint Orbán Viktor és a Fidesz" - írta az Együtt-PM. Szerintük a két politikus közti legnagyobb különbségek a tetteikben mérhetők, Orbán szerintük gyűlöletkampányt, megosztást és tehernövekedést hozott, Bajnai viszont sikeresen kezelte a gazdasági válságot.