Van működési engedélye a speciális génvizsgálat elvégzésére a budapesti Versys meddőségi klinikának - közölte a Versys Clinics. Az intézmény ezt keddi cikkünkre reagálva tette közzé, ugyanakkor több dolog továbbra sem világos az ügyben, még a klinika álláspontja alapján sem.
A Versys Clinics az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, megalakulásuk óta a hatályos törvény és a minisztérium által kiadott szakmai protokoll is ismeri és elismeri a klinika által végzett preimplantációs, azaz beültetés előtti genetikai vizsgálatot. Ezért kapott az illetékes hatóságtól ma is érvényes működési engedélyt a klinika és a mintát elemző génlaboratórium is. A működési engedélyek bárki számára hozzáférhetőek a klinika honlapján - tették hozzá.
Lapunk ugyanakkor nem a minden meddőségi klinika által végzett beültetés előtti genetikai vizsgálatról, hanem egy speciális szűrésről írt, ami jogilag és orvosilag sem ugyanaz, továbbá a minden klinikánál egyforma, "sablon" működési engedély sem ugyanaz, mint az említett szűrésre szóló külön engedély. A klinika már egy májusi cikkünkben is közölte, hogy "a megfelelő érvényes és hatályos működési engedélyek birtokában, teljes mértékben jogszerűen, a szakmai előírásokat és protokollokat szigorúan betartva működnek". Ezután - még akkor - arra kértük a klinikát, hogy küldjék el az említett módszerre szóló engedélyük másolatát, erre azonban már nem érkezett válasz.
A klinika azt is írta most, hogy az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottsága (HRB), amelynek tagjai között "kizárólag egy magánintézmény munkatársai foglalnak helyet a lombikprogramot végző klinikák közül", módosította szakmai álláspontját. (A bizottság tagjainak felsorolását itt találják, köztük van például Urbancsek János, a lombikprogramot szintén végző SOTE I. számú Női Klinika főorvosa is.)
Ezt a HRB azután tette, írja a klinika, hogy a Versys Clinics kérelmet terjesztett elő az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) általi finanszírozás iránt, ezután javasolta a HRB, hogy az a-CGH módszert, amelyet a Versys Clinics alkalmaz, minősítsék kutatássá, írja a Versys. Az Egészségügyi Tudományos Tanács állásfoglalását az említett módszerről itt érheti el.
"Az ÁNTSZ még folyamatban lévő eljárása ennek a módosított álláspontnak a kivizsgálása tárgyában zajlik, azonban szilárd meggyőződésünk, hogy az sem jogilag, sem tudományosan nem megalapozott" - áll a klinika közleményében. Az ÁNTSZ által küldött tájékoztatót a határozatról a cikk végén láthatják.
A klinika szerint "a kialakult helyzet a kisebb modern klinikák és egy jól meghatározható üzleti kör harca, akik az egész piacot akarják monopol módon uralni", az Origo cikke pedig "egyetlen, konkurens üzleti kör érdekeit szolgálja".