"Nyolcvanban nyitottuk meg a Claudia éttermet, az volt az első magánvendéglő Magyarországon, osztrákok, olaszok jöttek, a tanács meg mutogatta a külföldieknek, hogy kérem, itt ilyen is van". Nincsenek könnyű napjai az élettörténetét mesélő Csöppű Lászlónak, az említett Claudia tulajdonosának. A Belváros átépítése miatt állítása szerint évekig nem tudtak bemenni a szállítók az utcába, elmaradtak a vendégek is, és az étterem forgalma úgy visszaesett, hogy befejezi az üzemeltetését, július elsején kell átadnia az új próbálkozónak.
És ez még csak az egyik ügy, ami fejfájást okoz neki mostanában: az övé az a Galilei étterem, amelyet egy turistáknak szóló weboldalon, a Tripadvisor.com-on a földbe döngölnek a kommentelők. "Nem is értem az egészet, hozzánk ilyen panaszok soha nem jutottak el, a vendégkönyvben egy 2008-as beírást találtam, hogy nem volt jó a pizza, meg valaki azt kifogásolta, hogy sokat várt a jegeskávéra" - magyarázza Csöppű László a Galilei pincehelyiségében, a berendezésül szolgáló rusztikus bútorok között, a nehéz, magas, bordó bársonyszékek egyikén ülve.
"A Galilei? Az elképesztő. Hetente kétszer kihívja rájuk a rendőrséget valamelyik vendégük, amikor az orra alá dugják a számlát. Idejönnek hozzánk panaszkodni a turisták, és mutogatják a sajtpapírra kézzel írt, a tételek nevét nem, csak az összeget tartalmazó számlát, amit ott kaptak" - nem kell sokat kérdezősködnünk a sztorikért a Váci utcai, közeli vendéglátósok körében. Azt mondják, egyrészt örülnek, hogy végre írnak az újságok arról, hogy mi megy a Galileiben, másrészt szerintük a környéknek is rosszat tesz, hogy az egész utcát egy kalap alá veszik.
Csöppű azt mondja, meglepetés volt neki, hogy ilyen rosszakat mondanak a szerinte teljesen korrekt vendéglőről, az ellenőrzéseken sem találtak soha semmit a hatóságok. Azt a forgatókönyvet, hogy a kollégák a saját szakállukra verik át a turistákat, rögtön elveti, mint mondja, vagy ő, vagy a felesége, vagy a három felnőtt gyermek egyike mindig ott van az étteremben. Figyelik a munkát, a pincéreknek pedig "meg van mondva", hogy azonnali kirúgás jár, ha szórakoznak a vendégekkel. "Lehet, hogy célzott lejáratás van a háttérben, valakinek nem tetszik, hogy nálunk mindig van kereslet" - morfondírozik az ősz, hetven év körüli férfi.
"Hát hogy vernénk át bárkit? Törzsvendégeink vannak, az egyik pont tegnap mondta, hogy milyen érdekes, a város legrosszabbnak kikiáltott vendéglőjében eszem évek óta a legjobbat?" - folytatja Csöppű László. "Meg hát levegőt sem lehet venni a sok ellenőrzéstől, a fogyasztóvédők többször voltak, a NAV, az ÁNTSZ állandóan járkál, soha semmit nem találtak ellenünk, egyszer télen kaptunk egy büntetést, hogy kevés az étlap. Pedig szezonban egy hónapban kétszer biztosan jön valami hatósági ember, magát külföldinek álcázva."
A férfi azt mondja, különösen rosszul esnek neki a vádak amiatt, hogy világéletében vendéglátózott. "A Gellértben voltam, kormányprotokollokat csináltam még évtizedekkel ezelőtt. Az Ifiparkot is vezettem, aztán gebinben csináltuk a Három Szív éttermet a Böszörményi sarkán" - meséli. A Galileit a rendszerváltás idején vették meg a feleségével, akkor még borozó állt a helyén. Tíz évig vitték, de - mint mondják - a sok részeg és a balhék miatt éttermet csináltak belőle.
"Azt írták valamelyik cikkben, hogy lökdösődő, bazmegoló tulajdonos támadt a vendégekre? Keresztény nevelést kaptam, hetvenéves vagyok, soha nem tennék ilyet, csak néztem, ki és miért vádol ilyenekkel." A vendéglő az ügyvédjén keresztül egyébként pert fontolgat a sajtóban megjelent állítások miatt, de leginkább azt tartják érthetetlennek, hogy úgy írnak róluk cikket, hogy az újságíró nem eszik előtte egyet náluk.
A lehúzáshoz a városban általában használt alaptrükköket egymás szavába vágva sorolják különböző Váci utcai pincérek. "Ki van írva a táblára, hogy a limonádé ötszáz. Ja, csak azt nem írják oda, hogy decije, aztán a korsóért elkérnek 2500 forintot. Akárki betér, megkérdezik, hogy kis sört kér, vagy nagyot, csak azt felejtik el hozzátenni, hogy nagynak ők az egyliterest értik. A múltkor egy néni alig bírta megemelni a korsót." Hasonló a kenyértrükk is: a vendég rendel egy gulyáslevest, amit tényleg annyiért számolnak fel, amennyi az árlapon van, de a kenyeret mellé még közel egy ezresért adják, a szervizdíj meg a legvégére szintén egy jelentősebb összeg.
"Koszos vécé? Sötét helyiség? Mosogatólé gombaleves? Csak el kellett volna jönni, és a saját szemével mindenki meggyőződhet, hogy ez tényszerűen nem igaz." A tulajdonos azt mondja, az sem volt helytálló, amit a forgalmukról írtak: a négymilliós bevételből hárommilliós nyereséget csináló, a sajtóban emlegetett Galilei Kft. ugyanis nem az étterem üzemeltetője. Az éttermet a City Center Kft. csinálja, amelynek viszont már ötvenmilliós bevétele volt, és veszteséges lett tavaly. A Galilei a szállodát üzemelteti, és ritkán használt autókat is behoz Miamiból, amiket aztán itthon elad.
A Váci utcai vendéglősök szerint egyrészt jó, hogy kipattant egy ilyen botrány, másrészt viszont kikérik maguknak, hogy mindenhol az jelenik, meg, hogy a Váci utca egésze lehúzós. "Régebben sok volt a zsivány, de mostanra helyrejöttek a dolgok, tényleg mindenki korrekt, nagyon jó éttermek is vannak itt, de valahogy a Csöppű mintha leragadt volna a régi, átvágós korban" - mondja egy névtelenséget kérő vendéglős. Az idegenvezetők ma már azzal engedik el a csoportjukat, hogy a Váci utcába nehogy beüljenek. A vendéglátósok nem értik hogy hogy csinálhatja ezt egy étterem, amikor egyrészt már két éve is szerepelt a sajtóban a lehúzásuk (érdemes 4:53-hoz tekerni), másrészt folyamatosak az ellenőrzések.
A Galilei tegnapelőtt, valószínűleg a megjelent cikkek hatására, már kapott is egy ellenőrzést az önkormányzattól. "Itt volt a kereskedelmi osztályról valaki, megnézte, tényleg koszos-e a vendéglő, de mindent rendben talált" - mondja a tulajdonos.