Az EU kábítószer központjának éves jelentése szerint az Európai Unió felnőtt népességének közel egynegyede, több mint 80 millió felnőtt használt már tiltott kábítószert valamikor élete során. A legtöbb esetben kannabiszt használtak (73,6 millió), a kokaint (14,1 millió), az amfetaminszármazékokat (11,4 millió) és az ecstasyt (10,6 millió) kevesebben próbálták ki. Az országok között komoly különbségek vannak: Dániában, Franciaországban és az Egyesült Királyságban a felnőttek nagyjából egyharmada próbált már valamilyen drogot, míg Magyarországon ez az arány 10 százalék alatt van, mint ahogy Bulgáriában, Görögországban, Cipruson, Portugáliában és Törökországban is.
Európában a tiltott kábítószerek lefoglalásából évente nagyjából egymilliót jelentenek be. Ezek többnyire a szerhasználóktól lefoglalt kis mennyiségű kábítószert takarnak, de ebben az összesítésben a kereskedőktől és termelőktől elkobzott többkilós szállítmányok is benne vannak. Az Európai Unióban végrehajtott összes 2012-es lefoglalás kétharmadát két országból, Spanyolországból és az Egyesült Királyságból jelentették.
Az európai lefoglalások több mint 80 százalékában kannabiszt találnak, ami jól tükrözi a használat viszonylag nagyarányú előfordulását. A kokain összesítésben a második, körülbelül kétszer annyi lefoglalással, mint akár az amfetaminszármazékok, akár a heroin. 2010 óta jelentősen visszaesett a heroinlefoglalások száma, 2012-ben 32 000 lefoglalást jelentettek be.
A kábítószerpiac elemzését megnehezíti az új kábítószerek (új pszichoaktív anyagok) felbukkanása – olyan szintetikus vagy természetben előforduló anyagok megjelenése, amelyek a nemzetközi jog szerint nem ellenőrzöttek, viszont gyakran úgy készültek, hogy utánozzák az ellenőrzött anyagok hatásait. Az új kábítószereket esetenként Európán belül, titkos laboratóriumokban állítják elő, és közvetlenül árusítják a piacon. Más esetekben beszállítóktól, gyakran Kínából vagy Indiából importálják a vegyi anyagokat, majd vonzó csomagolásban, „legal high” szerekként forgalmazzák Európában. 2013 folyamán a tagállamok összesen 81 új pszichoaktív anyagról küldtek értesítést az Európai Uniónak. Ezzel a megfigyelt anyagok száma 350-re emelkedett.
A Nemzeti Drog Fókuszpont éves jelentése, amely kifejezetten Magyarországra vonatkozó adatokat és trendeket tartalmaz, novemberben fog megjelenni.