Húszezer gardatetemet gyűjtöttek be a Balatonnál az elmúlt tíz napban, a halpusztulás oka egyelőre ismeretlen – közölte Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezérigazgatója. Tavasszal természetes jelenség egy bizonyos fokú halpusztulás, ez leginkább a busát és az angolnát szokta érinteni, de a gardát igen ritkán. Ezért is különös, hogy május végétől jelentősebb mennyiségű garda pusztult el a tóban.
Az átlagosan 20-25, maximum 30-40 dekagrammos halak kortól függetlenül hullanak. Az elhullás gócokban jelentkezik: akadnak partszakaszok, ahol nem láttak tetemeket, és van, ahol tömegesen sodródtak a partközelbe. Ez a víz áramlásával és az uralkodó széliránnyal magyarázható.
A gardapusztulást jelezték az illetékes hatóságok felé, és frissen elhullott egyedeket is begyűjtöttek a vizsgálatokhoz. Az eddigi eredmények kizárják, hogy bakteriális fertőzés állna a pusztulás hátterében, a halfaj parazitái pedig nem okozhatnak ilyen mértékű elhullást. Folyamatban van a virológiai vizsgálat, és ha szükséges, toxikológiai vizsgálatot is végeznek, hogy kiderüljön a tömeges pusztulás oka. Annyi tudható, hogy az elhulló gardák pusztulás előtt nem látszanak legyengültnek.
A normál tavaszi halelhullás legfőbb oka, hogy a rossz kondícióban lévő, rosszul telelt, idős vagy beteg egyedek nem bírják az ívás okozta többlet-energiaveszteséget. Kérdéses, hogy ezzel összefüggésbe hozható-e a gardapusztulás.
A garda esetleges betegségének közegészségügyi kockázata nincs, emberre akkor sem jelent semmiféle veszélyt, ha beteg egyedet fogyaszt valaki – mondta Szári Zsolt. Az utóbbi napok tapasztalatai alapján azt remélik, hogy lecsengőben van az elhullás, ugyanakkor az elmúlt napokban kisebb mennyiségű karikakeszeg- és dévérkeszeg-pusztulást is tapasztaltak a halászok.
A halőrök és a halászok folyamatosan gondoskodnak a tetemek begyűjtéséről.