A kátrányozó munkás figyelt fel a tűzre: az Andrássy úti társasház tetőterében dolgozott, mert az épület évek óta beázik. A munkás megpróbálta homokkal eloltani a tüzet, majd hívta a tűzoltókat. A lángok a szomszéd épületekre is átterjedtek, de azokban nem esett komolyabb kár. A tüzet este hétre sikerült megfékezni, az épület pedig jelenleg életveszélyes.
A lakók szóltak egymásnak, hogy ég a tető, és többen kimentek az utcára megnézni - őket a tűzoltók már vissza sem engedték. Egyelőre nem lehet teljes biztonsággal megállapítani, honnan indult ki a tűz, mondta Varga Ferenc. A katasztrófavédelem dandártábornoka továbbra is úgy gondolja, hogy a tetőn zajló munkálatok okozhatták a tüzet. A két munkást a rendőrség őrizetbe vette.
A tetőszerkezetben és a harmadik emeleten kisebb visszagyulladások még vannak, de ez természetes, hiszen több tonna fa égett, amit ráadásul csak kívülről tudtak oltani, mondta Varga Ferenc dandártábornok. A helyszínt addig nem hagyják el, amíg a tüzet nem fékezték meg teljes biztonsággal.
A leégett tetőtér, az épület harmadik emelete és a pince jelentős része az Andrássy út 83-85. Ingatlanforgalmazási Kft. tulajdona és egyetlen vagyona. A cég azonban jelenleg felszámolás alatt áll. A vállalat körülbelül 1,5-2 milliárd forint adóssággal rendelkezik, főként az MKB Bank és a Terézvárosi Önkormányzat felé, mondta Major János, a felszámoló cég biztosával. Mivel a vállalat az MKB-tól jelzáloghitelt vett fel, a felszámolás során a tartozás fejében az ingatlanrészek a bank tulajdonába fognak kerülni. A háznak volt biztosítása, ez, legalábbis részben, talán fedezi majd a cég adósságait.
A ház amúgy 1999 óta társasház, a legtöbb lakás a lakók tulajdonában van. Ha az épületet nem kell teljesen elbontani, akkor a lakók, az önkormányzat (melynek hét lakás még birtokában van) és az Andrássy út 83-85. tulajdonrészeinek új gazdája dönthet majd sorsáról. Szerettük volna megtudni az MKB-tól, mihez kezdenének, ha az épület jelentős részének tulajdona az ő kezükbe kerülne, de a banktitok megsértése nélkül azt sem ismerhették el, hogy bármilyen kapcsolatban állnak az Andrássy út 83-85. Kft.-vel.
A tetőteret, a harmadik emeleti lakásokat és a pince jelentős részét még 2000. áprilisában adta a Király utca 20. - Alfa 1. Kft. tulajdonába az elvégzendő felújítások és rekonstrukció fejében a Terézvárosi Önkormányzat. A cég luxuslakásokat épített volna a tetőtérbe. Ám évekig nem történt semmi, pedig az épület állapota már akkor is rossz volt, és az építési engedélyeket 2002-ben kiadták.
2005-ben alakult meg az Andrássy út 83-85. Kft., mely az Alfa 1. Kft.-től megszerezte a projektet; az önkormányzat a tranzakciót tudomásul vette, annak ellenére, hogy a kft. tulajdonosa egy, a Virgin-szigetekre bejegyezett cég, amely Magyarországon csak postafiókkal rendelkezett.
Szintén még 2005-ben, miután a tetőtér és a felújításra szóló szerződés az offshore cég kezébe került, az önkormányzat elkezdte eladni a földszint, az első és a második emelet lakásait az ott lakóknak. 2008-ban a kivitelezőként a Reneszánsz Zrt. megkezdte az épület felújítását. Ez jórészt bontási munkálatokat jelentett, ekkor bontották meg a tetőszerkezetet (azóta rendszeresek voltak a beázások), és ekkor tűnt el a ház elől a kovácsoltvas kerítés, a helyén a mai napig egy mobil kordon áll.
2009-ben a munkálatok megszakadtak. A beruházó Andrássy út 83-85. Kft. ekkorra 10 millió fölötti közösköltség-tarozást halmozott fel, a víz- és gázcsövek cseréjét a lakóknak kellett állniuk.
Az önkormányzatnak nem volt lehetősége ellenőrizni, milyen munkálatok zajlanak az épületben, mivel az társasház, a kerület tulajdonában csak hét lakás maradt, mondta Hassay Zsófia polgármester. Ennek ellenére többször tárgyaltak a céggel, igyekeztek elérni, hogy legalább a legszükségesebb munkálatokat elvégezzék. A ház felújítására vonatkozó építési engedélyt 2002-ben adták ki, majd 2005-ben újították meg. Az épület 2009 óta műemlék, ezért a polgármester szerint a Műemlékvédelmi Hivatalnak lett volna jogköre ellenőrizni a munkálatokat, illetve visszavonni az engedélyt.
Kerestük a Műemlékvédelmi Hivatalt, de a nyári szabadságok miatt nem sikerült beszélnünk senkivel.
2012 januárjában a lakók tüntetést szerveztek az önkormányzat épülete előtt. Követelték, hogy az önkormányzat bontsa fel a szerződést az Andrássy út 83-85. Kft.-vel, hogy végre megkezdődhessenek a lassan életveszélyessé vált épület felújítási munkái. Óvári Gyula alpolgármester akkor azt a választ adta, a kerület korábbi vezetése rossz szerződést kötött, amelyet nem teljesítés esetén sem lehet felmondani, ha ezt mégis megteszik, az önkormányzatnak hatalmas kártérítést kellene fizetnie.
2012 decemberében a kerület közgyűlése határozatot hozott a szerződés felmondásáról. A következő év az önkormányzat és a vállalat közti huzavona jegyében telt el, a felek egyformán nagy összegű tartozásokat akartak behajtani egymáson. 2014 májusában a Fővárosi Törvényszék végül elrendelte az Andrássy út 83-85. Kft. felszámolását. A folyamatot a Decima Felszámoló Kft. végzi.
Azt még nem tudni, mi lesz az épület sorsa. Jelenleg a tetőszerkezet életveszélyes, végleges statikai véleményt sem lehet mondani róla. A házat valamilyen mértékben biztosan vissza kell bontani, jelenlegi állapotában nem állítható helyre, mondta Hassay Zsófia terézvárosi polgármester. Az kérdés, hogy a visszabontás után mennyi marad a műemléki épületből.
Az evakuált lakóknak az önkormányzat a közeli Benczur Hotelben biztosított szállást. Hassay Zsófia bejelentette, a lakók közül, akiknek erre szüksége van, egyelőre maradhat a szállodában. A lakók ma délután ötkor rövid időre, tűzoltó és statikus kíséretében, védőöltözetben bemehettek a házba, hogy elhozzák legfontosabb használati tárgyaikat. Még nem tudni, mikor lesz olyan állapotban az épület, hogy bútoraikat el tudják szállítani.
„Senkit nem fogunk az utcán hagyni” – mondta Hassay Zsófia. A leégett ház lakóinak a kerületben önkormányzati bérleményeket ajánlanak fel, aki ezzel a lehetőséggel nem tud, vagy nem akar élni, azok ideiglenes albérleti hozzájárulást kapnak majd. Minden, a házban életvitelszerűen tartózkodó lakó egyszeri segélyt is kap majd. Ez lakásonként 50 ezer forint lesz, és lakónként még további 20 ezer forintot (egy négytagú család tehát 110 ezer forintot kap).
A közös képviselő szerint a háznak és a legtöbb lakásnak volt biztosítása, vagyis a lakók kárát a biztosító meg fogja téríteni.