Noha az induláshoz szükséges 5000-nél több aláírást is összegyűjtötte a hétfői határidőre a szociáldemokraták főpolgármester-jelöltje, az ajánlóívek leadása előtt néhány órával a jelölő szervezetek megvonták a bizalmat Fürst Izabellától. Nem visszalépett valamely más jelölt javára, hanem megvonták tőle a bizalmat, így sem a szociáldemokraták jelöltjeként, sem pedig függetlenként nem indul el az októberi önkormányzati választáson.
Mindössze két órával az ajánlószelvények leadására szabott törvényi határidő lejárta előtt lépett vissza a jelöltségtől a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja és a Magyar Nők Szövetsége közös főpolgármester-jelöltje. Fürst Izabella volt a főpolgármester-jelölti mezőny egyetlen női tagja, aki a "Budapesten NŐ az esély" szlogennel kampányolt.
Fürst Izabella a nőszövetségnek 2012 óta tagja, három nyelven – köztük dánul – folyékonyan beszél. Szinte az utolsó pillanatban vált jelöltté, miután a szociáldemokraták addigi főpolgármester-jelöltje, Árok Kornél váratlanul visszalépett. Az új jelölt elvált édesanya, óvónő, de dolgozott kozmetikusként, szerzett szociálismunkás-képesítést, és hamarosan szociológiából is diplomázik.
"Politikai rutintalanságom miatt elkövettem egy hibát, így elfogadom, hogy az engem jelölő szervezetek visszaléptettek" – mondta videoüzenetében a jelölt, aki egyúttal megköszönte az őt támogatók bizalmát. Jelezte: több mint hatezer ember írta alá az ajánlóívét, támogatva ezzel az indulását a főpolgármester-jelölti versenyben.
"Nem szeretnék következmények nélküli országban élni, ezért vállalom a felelősséget" – folytatta rövid üzenetét Fürst Izabella, de nem említette, mi volt a hiba, amely miatt megvonták tőle a bizalmat.
Nem árulta el kérdésünkre a bizalomvesztés okát a szociáldemokraták elnöke sem. Schmuck Andor az Origónak csak annyit mondott: jelöltjük elkövetett egy nagy politikai hibát, amely politikai rutintalanságából fakadhatott. "Rákérdeztünk, elismerte – ennyi történt" – magyarázta a részletek említése nélkül a pártelnök.
Schmuck Andor hozzátette: arról, hogy milyen természetű volt ez a politikai hiba, csak az október 12-i választás után beszélnek, mert nem szeretnék ezzel rontani a többi jelöltjük politikai esélyeit. Megjegyezte, hogy miután az ügy a tudomásukra jutott, választhattak: vagy elhallgatják, vagy megvonják a bizalmat a jelölttől, és szerinte ez utóbbi volt az egyetlen helyes választás.
Schmuck Andor kérdésünkre határozottan cáfolta, hogy Fürst Izabellától az ajánlásokkal összefüggésben megjelent sajtóhírek miatt vonták volna meg a bizalmat. A Népszabadság szombaton arról írt, hogy forrásai szerint a Fidesz Budapesten segítséget nyújt a szociáldemokratáknak, hogy összegyűljön a főpolgármester-jelöltjük indulásához szükséges ötezer ajánlás.
A lap informátora szerint több kerületbe is küldtek üres ajánlóíveket, és – igen szoros határidőt szabva – arra utasították a helyi szervezeteket, hogy azokra a saját íveikről másolják át a Fideszt támogató polgárok személyes adatait. Állítólag több száz aláírást várnak a Fürst Izabella nevére kiállított nyomtatványokon, amelyeket nyilvánvalóan csak ő vagy megbízottja vehetett át a választási irodától.
Schmuck Andor erről az Origónak azt mondta, "ez a legnagyobb hülyeség", amit hallott a kampányban. Szerinte a Fidesznek semmi érdeke nem fűződött volna ahhoz, hogy az ő jelöltjük indulását segítse. Arra a kérdésünkre, hogy ettől függetlenül biztos-e abban, hogy ilyen nem történt, azt válaszolta: "Ilyen a józan ész szabályai szerint nem történhetett."