A korábban húsz évig vegyszermenetesen művelt földek „tönkretétele zajlik”, ha most abbahagynák a vegyszerezést, akkor is legalább öt év kellene, hogy ezek a területek újra elnyerhessék a bio minősítést – mondta Szabó Rebeka, a Párbeszéd Magyarországért elnökségi tagja az MTI-nek.
Szerinte, majdnem ötszáz hektárnyi állami minősítésű földet tesznek tönkre a vegyszerezéssel. Miután a műtrágyázás nagy mértékben csökkenti az állami földek értékét, ezért Szabó Rebeka azt mondta, hogy ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés miatt feljelentést tesz. Szerinte, az új bérlők nem értenek a földműveléshez.
Minden, ami Kishantoson történik, „politikai bosszú” – vélekedik Szabó Rebeka. Azt mondta, ebben a kormánynak hatalmas a felelőssége. Mint fogalmazott, egyrészt támogatják az új bérlőket, másrészt nem várták meg, hogy a folyamatban lévő jogvita lezáruljon.
Végül felszólította a kabinetet: bontson szerződést a „sarlatánnak mondható új bérlőkkel” és tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy Magyarországon növekedjen a bioművelésű területek aránya.
A Földművelésügyi Minisztérium szerint környezettudatos gazdálkodás folyik Kishantoson. Közleményükben azt írták: a Párbeszéd Magyarországért Párt valótlanságokat állít, mikor vegyszerezéssel vádolja a kishantosi gazdálkodókat. Közölték: az agrár-környezetgazdálkodási programban foglalt kötelezettségeknek minden új családi gazdálkodó is maradéktalanul eleget tett. A 2013 októberében megkötött haszonbérleti szerződések értelmében az első gazdasági évben biogazdálkodtak a pályázat nyertesei. Az új haszonbérlők önkéntes nyilatkozatban vállaltak kötelezettséget a minimumkövetelmények betartására is a haszonbérleti szerzdőséek lejártáig.