Noha a nem teljesen váratlan, de mindenképpen hirtelen húzással a magát jobboldali konzervatívként meghatározó Bokros Lajos főpolgármester-jelölt mögött sorakozott fel szinte a teljes baloldali ellenzék, a várt dominóhatás elmaradt.
Falus visszalépése azért hathatott meglepetésként, mert az ellenzéki főpolgármester-jelöltek többsége hetek óta mást sem tett, mint bizonygatta, hogy nem lép vissza senki más javára. Az egyetlen kivétel Magyar György volt, aki a kezdetektől nem vetette el ezt a lehetőséget.
Miután azonban Falus Ferenc és Magyar György is bejelentette, hogy visszalép Bokros javára, és utaltak arra, hogy remélhetőleg más jelöltek is követik a példájukat, ez mégsem történt meg.
Nem lépett vissza az LMP főpolgármester-jelöltje, sőt Csárdi Antal úgy véli, a baloldalnak egy jelöltje van, az pedig ő, miután Bokros Lajos is jobboldaliként határozta meg magát. Azért sem lép vissza – mondta –, mert így Tarlós Istvánnak olyan ellenzéki kihívója lehet, aki a budapestiek problémáit szeretné megoldani."
A Liberálisok is megerősítették: attól függetlenül, hogy Falus Ferenc visszalépett, önállóan indulnak az önkormányzati választáson, és Bodnár Zoltán a jelöltjük Budapest élére. Bodnár amúgy nem gondolja, hogy Falus visszalépése komoly lendületet adhat a baloldali pártoknak.
A Jobbik jelöltjének visszalépésére egyik szereplő sem számított, a magát 2010 után idén is főpolgármester-jelöltként megmérető Staudt Gábor nem is lépett vissza senki javára. A kialakult helyzetről azonban van véleménye: noha szerinte a bal- és jobboldali megkülönböztetés idejétmúlt, nem lesz olyan induló, aki magát baloldalinak vallja.
Bárándy Gergely szocialista politikus szerint az MSZP akkor jár el helyesen, ha nem áll be Bokros Lajos mögé. A politikus ezt a párt fővárosi és országos elnökségének ülésére érkezve mondta, hozzátéve: az MSZP-nek jelenleg nincs főpolgármester-jelöltje.
Szerinte, ha pártja elvi politizálást kíván folytatni, nem tud hitelesen támogatni egy magát jobboldalinak valló politikust. Hozzátette: a történtek után mindazoknak le kell vonniuk a politikai következtetést, akik úgy gondolták, nem kívánják támogatni a szocialisták városvezetési tapasztalattal rendelkező politikusát, Horváth Csabát, és helyette mást jelöltek.
A Fidesz–KDNP által támogatott Tarlós István nem kívánta kommentálni, hogy főpolgármester-jelöltek lépnek vissza az önkormányzati választás előtt. A főpolgármester azt mondta: "ami a politikai túloldalon történik most már negyedik hónapja, az elég nehezen értelmezhető".
Úgy fogalmazott, hogy mindezt egyáltalán nem szükséges minősítenie. Az mindenesetre érdekes, hogy nem maradt baloldali jelölt, és a baloldali pártok logója a főpolgármester-jelölti szavazólapon nem is fog szerepelni – jegyezte meg Tarlós.
Falus Ferenc átverte a fővárosiakat, most pedig az arcukba nevet – mondta Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke a baloldali összefogás jelöltjének visszalépését kommentálva. A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a politikus arról beszélt: „Én sejtettem az elején, csak nem voltam elég bátor, hogy mondjam. Kész átverés, egész biztos valami rejtett kamerás trükk."
Úgy vélte, „Falus Ferenc az idiótaságával, az idétlenségével, a tényleg szörnyű megjelenésével, jeges vödrös videójával – éreztem, hogy kész átverés show, csak nem mertem mondani, hogy mikor kerül elő Balázs, és mondja azt, hogy á, gyerekek, vicceltünk". A kormánypárt alelnöke hozzátette: Faluséknak, Bokrossal együtt, nincs egy komolyan vehető mondatuk.
A KDNP kommentárjában arra emlékeztetett, ki mögé állt be a baloldal. „Szerencsére a magyarok még nem felejtették el, hogy a Horn-kormány egykori minisztere milyen, családokat megnyomorító gazdaságpolitikai szemléletet képviselt, és nem felejtették el a nevéhez köthető súlyos megszorításokat sem" – közölték.
Az LMP társelnöke, Schiffer András nevetségesnek nevezte, hogy miután Falus Ferenc visszalépett a főpolgármester-jelöltségtől, azok a baloldali pártok, amelyek Falus támogatói voltak, Bokros Lajos mellett álltak ki.
A politikus emlékeztetett arra, hogy Bokros Lajos EP-képviselőként öt évet töltött el egy euroszkeptikus, konzervatív frakcióban.
„Az a Bokros, aki öt évig üldögélt a brit konzervatívokkal, a klímaváltozást tagadó Klausékkal, a Kaczynskikkal, továbbá még néhány, enyhén széljobber alakulattal közös brüsszeli frakcióban" – írta Facebook-bejegyzésében.
Mivel Falus Ferenc visszalépését Bokros Lajos javára az Együtt–PM társelnöke, Szigetvári Viktor is üdvözölte, sőt Bokros támogatására kérte az általa képviselt pártszövetség szavazóit, meglepő volt, hogy a PM kihátrált Bokros mögül.
Közölték: megértik ugyan Falus Ferenc döntését, de úgy vélik, „a jobbközép Modern Magyarország Mozgalom főpolgármester-jelöltjétől a zöld és baloldali értékek képviseletét nem várhatjuk maradéktalanul el".
"Ami a baloldalon zajlik, az komédia. Ez a komédia legújabb felvonása" – fogalmazott az Origo kérdésre Falus Ferenc visszalépéséről Rogán Antal.
A Fidesz frakcióvezetője szerint ennél a budapestiek és a fővárosi baloldali választók is többet érdemelnek.