Meg kell törni a Fidesz hatalmi törekvéseit, ennek pedig akkor van több esélye, ha kevesebb az ellenjelölt Tarlós Istvánnal szemben – indokolta Falus Ferenc, az MSZP, a DK és az Együtt–PM főpolgármester-jelöltje, miért lép vissza a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) jelöltje, Bokros Lajos volt pénzügyminiszter javára.
A választáson a Fidesz megsemmisítené az önkormányzatokat, mint a szabad önrendelkezés utolsó bástyáit, ezt a hatalmi törekvést pedig meg kell törni – mondta Falus Ferenc, miután sajtótájékoztatón jelentette be a már vasárnap este kiszivárgott híreket, miszerint visszalép a jelöltségtől, és Bokros Lajos támogatására szólít fel.
Céljaink elérését segíti, hogy a választóknak kevesebb jelölt közül kell választaniuk, ezért visszalépek – indokolta a döntést a volt országos tiszti főorvos. Szerinte ezzel egy szélesebb koalíciót hozhatnak létre, és egyértelműbbé válik a céljuk is. Jelezte, hogy nem volt sok választásuk: „Együttműködünk, vagy beletörődünk az orbáni egyeduralomba”. Hozzátette: „Együtt győzni fogunk.”
Falus Ferenc után a független jelöltként induló Magyar György is bejelentette, hogy visszalép Bokros Lajos javára. Az ügyvéd – aki egyébként Tarlós István főpolgármester hat kihívója közül egyedüliként már a kezdetekben sem vetette el a visszalépés lehetőségét – jelezte: ennyi jelölt nem tudja leváltani Tarlós Istvánt, ezért „elő kellett vennünk a józan eszünket, hogy ez a verseny értelmes legyen”.
Sikernek nevezte, hogy megvalósult végül a korábbinál szélesebb egység. Más kérdés, hogy ezt az egységet későn vagy még éppen idejében sikerült létrehozni – morfondírozott, megjegyezve: ezt majd a választók eldöntik. Az LMP és a Liberálisok jelöltjeire utalva hozzátette: reméli, hogy mások is követik példájukat, és visszalépnek Bokros javára.
Bokros Lajos megköszönte Falusnak és Magyarnak „a színvonalas kampányukat és nagyvonalú, önzetlen döntésüket”. Hozzátette: rájuk szüksége van a kampánynak, és a leendő önkormányzatnak is. Jelezte továbbá, hogy az őt jelölő szervezet, a MoMa marad a nyugati értelemben vett konzervatív-liberális szervezet, ő pedig továbbra is jobboldali emberként határozza meg magát.
Magyarországon szerinte ma nem a szakpolitikai kérdések a döntők, ehelyett a rendszerpolitikai kérdések az elsődlegesek: „Választani kell a demokrácia és a diktatúra, a verseny és a monopóliumok között, az alkotmányosság újraépítése és annak eltaposása között”. Értékelése szerint ugyanis „egy vezérelvű parancsuralom megroppantotta a demokratikus állam gerincét”.
A visszalépések utáni helyzetet és a kampányt elemezve Bokros arra jutott, hogy még így is kétséges a helyzet. „A választás lehet hogy szabad lesz, de nem lesz tiszta” – bocsátotta előre. Példaként hozta, hogy a BKV összes eszközét sikerült egyetlen pártnak eluralnia, így szerinte nincsenek egyenlő esélyek a kampányban.
Bokros Lajos felszólította az újrainduló Tarlós István főpolgármestert: álljon ki vele egy nyilvános, élő főpolgármester-jelölti vitára, mert ez „a nyugati civilizáció és a jogállam egyik sarkköve". Megegyezte: tőle nem kell félni, részéről a vita nem személyeskedésről fog szólni, hanem az érvek vitájáról. Hangoztatta, hogy ő eddig sem volt híve a sárdobálásnak, és ezt ezután sem tervezi.
Sikerült a múlt heti egyeztetések után megállapodni a most bejelentett változtatásban, Falus Ferenc „tiszteletre méltó módon visszalépett", most új lendületet vehet a kampány, van esély Tarlós István leváltására – ígérte Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke.
Az előzményekről annyit árult el, hogy a múlt héten ő kezdeményezett Gyurcsány Ferenccel, Bokros Lajossal és Magyar Györggyel egyeztetést a visszalépésekről. Úgy vélte, mostantól Bokros az esélyes jelölt.
Ha az önkény emberei küzdenek a demokratákkal, akkor azok a különbségek, amelyek a demokratákat elválasztják, nem fontosak – vezette fel kérdés nélkül is Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, hogyan lehetséges, hogy a baloldali pártok Bokros személyében egy jobboldali, konzervatív jelölt mögé sorakoznak fel.
Megjegyezte: támogatják Bokrost, és vele egy szabad ország szabad fővárosát. A DK elnöke szerint Bokros személyében egy demokratát támogatnak, mert „az önkénnyel szemben egy jobbközép politikussal bármikor összefogok".
Noha úgy volt, hogy az MSZP is képviselteti magát az eseményen, végül a pártnak nem jelent meg politikusa a bejelentésen, és – meglepetésre – az ő molinójuk hiányzott is a felszólalók mögül. Kérdésre válaszolva Szigetvári és a többiek is jelezték, hogy Falus visszalépéséről „folyamatos volt az egyeztetés" a napokban a szocialistákkal.
Ugyanakkor az is nyilvánvalóvá vált, hogy a bejelentéssel kész helyzet elé állították a szocialistákat, mert „az MSZP megfelelő fóruma csak délután ül össze, hogy meghozza a végleges döntést".
Nem lép vissza az LMP és a Liberálisok jelöltje
Nem lép vissza az LMP főpolgármester-jelöltje, sőt Csárdi Antal úgy véli, a baloldalnak egy jelöltje van, az pedig ő, miután Bokros Lajos is jobboldaliként határozta meg magát. Azért sem lép vissza - jelezte -, mert így Tarlós Istvánnak olyan ellenzéki kihívója lehet, aki a budapestiek problémáit szeretné megoldani."
A Liberálisok is megerősítették: attól függetlenül, hogy Falus Ferenc visszalépett, önállóan indulnak az önkormányzati választáson, és Bodnár Zoltán a jelöltjük Budapest élére. Bodnár amúgy nem gondolja, hogy Falus visszalépése komoly lendületet adhat a baloldali pártoknak.