Hatodik alkalommal lehet szavazni az év halára a Magyar Haltani Társaság (MHT) honlapján.
Az MHT szakemberei kiválasztottak három jelöltet, a galócát, a kecsegét és a vágódurbincsot, innentől a közönség kezében van a döntés. A választás lényege a figyelemfelhívás – tudtuk meg Harka Ákostól, az MHT elnökétől – a győztes nem autót, pénzdíjat, vagy egzotikus nyaralást kap, hanem publicitást.
A hazai vizekben élő halaknak már húsz százaléka nem őshonos, és számuk egyre nő, hiszen alkalmasint nincsenek ellenségeik, fittyet hánynak a kórokozókra, vagy egyszerűen agresszívebbek, mint az itt élő társaik.
A porcos belső vázú kecsege a világszerte veszélyeztetett tokfélék képviselője. Folyóinkban egyre csökken az állománya, ezért 2014-től már nem fogható: ha véletlenül horogra akad, vissza kell engedni a vízbe.
A galóca a Duna vízrendszerének bennszülött hala, egyben a világ legnagyobb termetű pisztrángféléje. Hazánkban a Tisza legfelső szakaszán él egy kisebb önfenntartó állománya, a Dunában és a Drávában csak alkalmi vendég. Biztosan finom a húsa, de nem érdemes a piacra sietni: ritkasága miatt 1974-től védett, 1996-tól pedig fokozottan védett faj.
A vágódurbincs kis termetű, fogyatkozóban lévő sügérféle, amelynek két közeli rokona, a széles és a selymes durbincs már eddig is élvezte a természetvédelem oltalmát. A 2014-től érvényes új halászati szabályozás már őt is védi, kifogni lehet, de utána vissza kell engedni a vízbe.
A szavazás, legnagyobb bánatunkra, nem karácsonykor zárul - amikor halászlé mellett lehetne olvasni a győztesről -, hanem december 31-én. A szervezők másnapra, 2015. január 1-jére ígérik az eredményhirdetést.
Az idei év hala a magyar bucó. Nem tudni, a győzelmet mennyire köszönheti Stohl Bucinak és lobbistáinak, mindenesetre 43 százaléknyi eredménnyel hozta az első helyet a sügér és a garda előtt. A mostani versenyt is veszélyeztetheti félrehallás, véleményünk szerint ugyanis a begombázott olvasók nagy eséllyel a galócára szavaznak majd. Feltéve, hogy látják a képernyőt.