A bíróság döntése szerint a MAL Zrt., mint alperes, veszélyes üzemet működtetett, ezért a vállalatnak kell helytállnia a katasztrófa okozta károkért.
Az egyik eljárásban egy testvérpár perelte a vállalatot. A testvérek szülei az iszapkatasztrófában vesztették életüket, és minden ingóságuk, valamint a lakóházuk is megsemmisült.
A bíróság a testvérpárnak nem vagyoni kártérítésként 6-6, a meghalt házaspár öt unokájának 3-3 millió, és az egyik testvér házastársának 500 ezer forintot ítélt meg. Az ingóságok elvesztéséért további 2,7 millió forintot is megítélt a bíróság. Az összegeket 2010-óta kamatozva kellene megkapniuk.
Amit valószínűleg sem kamatostul, sem kamat nélkül nem látnak majd. Legalábbis ezt mondta az Origónak Magyar György. Az iszapkárosultakat képviselő ügyvéd szerint egészen egyszerűen nincs pénz a kártalanításra. A csaknem 2 milliárd forintot, amely közadakozásból jött össze, nem közvetlen kárenyhítésre költötték. Egyebek mellett templomfelújításra és tanösvény építésére fordítottak egy korabeli kormányrendelet alapján.
Magyar György szerint mivel ez a pénz elfogyott, a megoldás az lehetne, ha a kormány – az árvízi helyzetekhez hasonlóan – egy új káralapot hozna létre, vagy a költségvetési tartalékból kompenzálná a már jogerősen pert nyert iszapkárosultakat.
A Fővárosi Törvényszék döntése nem jogerős.