Kormánytagoknak nem szóltak, hogy nem utazhatnak az Egyesült Államokba – nyilatkozta szombaton Szijjártó Péter, a beutazási tilalom hírével kapcsolatban. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az ellenzéki pártok többségével együtt ő is teljes nyilvánosságot szeretne az amerikai beutazási tilalom ügyében. Azt mondta, egyetért azzal a fideszes javaslattal, hogy hétfőn az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, és – amennyiben ebben a kérdésben összeül – a külügyi bizottság is nyílt ülésen tárgyalja az ügyet.
Hétfőn az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága nyílt ülésen foglalkozik a témával, a szocialista Molnár Zsolt bizottsági elnök kezdeményezésére ül össze a testület. Közben az MSZP felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, soron kívüli vizsgálattal derítse ki, hogy mely kormányzati szereplők beutazását tiltotta meg korrupció gyanúja miatt az Egyesült Államok.
A Demokratikus Koalíció alelnöke, Vadai Ágnes hétfőn a külügyminisztériumba megy, mert az ellenzéki párt tudni szeretné, milyen korábbi jelzéseket kapott a kormány arról, hogy az Egyesült Államok "a kabinet körül dolgozó személyek" kitiltására készül. Kedden várhatóan a külügyi bizottság is nyílt ülésen foglalkozhat az üggyel.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, komoly ügyről van szó, amiben nincs helyük találgatásoknak: Magyarország ezért várja a korrupcióval gyanúsított állampolgárok nevét az Egyesült Államoktól. A külügyminiszter kedden Washingtonban találkozik Victoria Nulanddel, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettesével, akivel ezt az ügyet is szeretné megvitatni.
A korrupciós botrány az után robbant ki, hogy a Napi Gazdaság az internetes oldalán megírta, több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik Magyarországon. A lap szerint az amerikai fél válaszként arra készül, hogy megnehezítse az érintett hatósági vezetők beutazását az Egyesült Államokba.
A budapesti amerikai nagykövetség nem tudott adóhatósági vizsgálatokról, azt viszont megerősítették, hogy bizonyos magyar magánszemélyek nem léphetnek be az USA-ba, hiteles információik vannak ugyanis arról, hogy az érintettek korrupciós tevékenységben vettek részt, vagy ilyenből húztak hasznot.
André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője már 10-nél kevesebb személyt felsoroló feketelistáról és azon szereplő magyar kormányzati tisztségviselőkről beszélt egy pénteki háttérbeszélgetésen – az ügyvivőt ezután bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba.
Az amerikai fél a magánélet védelméről szóló törvények miatt nem adja ki a listán szereplő személyek nevét, sajtóértesülések szerint azonban a névsorban szerepelhet Vida Ildikó, a NAV elnöke, egyik helyettese, valamint a hatóság egyik főosztályvezetője. Vida Ildikó már az első Orbán-kormány idején, 1999–2002 között is vezette az adóhatóságot, 1998–99 között pedig elnökhelyettes volt – írja az Index.
A kitiltás örökre szólhat, a korrupcióval gyanúsított személyek soha nem léphetnek már be az Egyesült Államok területére – mondta az Origónak Simonyi András. A volt washingtoni nagykövet szerint a korrupciós botránynak nagyon súlyos következményei lehetnek Magyarországra nézve. André Goodfriend bekéretése Simonyi szerint az utolsó, piros jelzésnek számít a diplomácia kifinomult nyelvén, a Magyarországon tartózkodó legmagasabb rangú amerikai tisztségviselőről van szó.
Simonyi András úgy véli, az ügy nemcsak Magyarország nemzetközi megítélésének, kapcsolatrendszerének árt, de a komoly befektetőket is elriasztja.
A diplomata szerint nincs összefüggés a NAV-vizsgálat és az amerikai tiltólista között. Utóbbi nem egy fiókból bármikor előhúzható névsor, összeállítását az Egyesült Államok pénzügyi tárcája kérhette a külügytől, mivel korrupciógyanús esetekről kaptak bejelentést – mondta Simonyi András. Az 1977-es, külföldi szervezetekre vonatkozó antikorrupciós törvény kimondja: minden amerikai állampolgárnak kötelessége jelezni a hatóság felé, ha tudomást szerez egy idegen ország képviselőinek, szervezetének korrupciógyanús ügyeiről.