A kormánynak jól jönne, ha Vida Ildikó gyorsan beadná a lemondását, de nem biztos, hogy az amerikai korrupciós vádak és a kitiltási botrány keltette vihart ennyivel megúszhatja a kormány.
Régóta tudni, hogy a NAV elnöke és néhány munkatársa az USA-ból kitiltottak között van, ezért csak a beismerés ténye számít újdonságnak - állapította meg Varga Áron. A politikai elemző az Origónak azt mondta, Orbán Viktor kormányfő pontosan tudta, hogy kiket tiltottak ki az Egyesült Államokból.
Vida Ildikó elismerte, hogy több kollégájával együtt azok között van, akiknek korlátozták a beutazását az Egyesült Államokba. Erről levélben értesítették, ő pedig tájékoztatta a kormány egyik illetékesét, de nem mondta meg, kit. A lemondáson nem gondolkodik, rágalmazásról beszél, és eljárásokat kezdeményez.
Pedig - ez már Varga Áron véleménye - egy normális országban, normális körülmények között a NAV elnökének le kellene mondania. A kormány számára jól jönne, ha az elnök gyorsan beadná a lemondását, mivel a leváltása beismerése lenne annak, hogy a korrupciós ügyeknek van alapjuk - tette hozzá az elemző.
A politikai elemző emlékeztetett: közismert Vida Ildikó és Simicska Lajos jó kapcsolata. Lehet, hogy Simicska ezzel üzente meg a Fidesznek, hogy komolyan tud ártani, ha az érdekei ezt kívánják - tette hozzá Varga Áron.
Az utóbbi napokban szabályosan üldözték a NAV elnökét, nem volt más választása, mint elébe menni a dolgoknak, és beismerni az érintettségét, és az sem volt véletlen, hogy ezt nem egy sajtótájékoztatón, hanem a Magyar Nemzetben tette meg - erről már Kiszelly Zoltán beszélt az Origónak.
A politológus szerint ez nem jelenti azt, hogy az irányítás a kormány kezében lenne, sőt. A kabinet régóta magyarázkodásra kényszerül ebben az ügyben, "eddig talán abban bíztak, hogy elhal a téma, de ez nem jött be". Így most Kiszelly szerint megpróbálják lefolytatni az ügyet, és alacsonyabb, NAV-os szintre terelni.
Bár Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter felügyeli az adóhivatalt, az igazi felelősség Varga Áron elemző szerint Orbán Viktoré, és szerinte ha az ellenzék racionálisan cselekszik, erre összpontosít majd. A Fidesz ritkán szokta beismerni, hogy egyes ügyében tévedett, és vélhetően Vida Ildikó kapcsán sem lesznek gyors döntések - tette hozzá.
Egyetértett ezzel Kiszelly Zoltán is, aki szerint "külső nyomásra ritkán cselekszik a kabinet", most is inkább azt tudná elképzelni, hogy Vida Ildikó valamikor karácsony környékén "az őt ért támadások miatt megromlott egészségi állapota okán" felmentését kéri. A várható kommunikáció miatt szerinte nem azért, mintha beismerné érintettségét, hanem azért, mert nem tett meg mindent időben az ügy felderítéséért.
A kormány Kiszelly szerint "nehezen jöhet ki ebből a helyzetből", ezért inkább igyekszik majd arra terelni a kommunikációt, hogy ők nem hazudtak az elmúlt hetekben, "legfeljebb nem bontották ki az igazság minden részletét". Vagyis vélhetőleg arra hivatkoznak majd: amikor tagadták, hogy ismernék a neveket, akkor úgy értették, hogy az amerikaiaktól nem kaptak konkrét neveket.
Ezen túl pedig a kormány azt igyekszik majd erősíteni, hogy már milyen lépéseket tettek az ügy felderítésére: áfacsalások ügyében nyomoznak, többek ellen eljárás is indult. Ez a kommunikációs stratégia azonban Kiszelly szerint csak addig működik, amíg valamilyen, a botrányt ismét kormányzati szintre emelő név vagy nevek nem kerülnek nyilvánosságra.
Az, hogy milyen irányt vesznek az események, attól függ, milyen nevek kerülnek még nyilvánosságra. Ez pedig Kiszelly szerint kevésbé az oknyomozó újságírókon, inkább az amerikaiakon fog múlni, hiszen "ők mindent tudnak, a kormány is mindent tud, csak azt nem, hogy mikor és milyen részletet akarnak az amerikaiak kiszivárogatni".
Ha fokozni akarják a nyomást a magyar kormányon, akkor lesznek új nevek és lesznek új részletek - állapította meg Kiszelly, megjegyezve: az egész történet nem a magyar kormány és az USA kapcsolatáról szól, sokkal inkább az orosz-amerikai viszonyról, amelyben így ez a szál egyfajta nyomásgyakorlás lehet.