Domján Gergely elmondta: július óta területi átlagban 750-1000 milliméter csapadék hullott az Alföldnek ezen a részén, mely az itt megszokott egész éves mennyiség 150-180 százaléka. A mennyiségnél is nagyobb gondot okoz azonban, hogy az esőzések zöme az év második felében, a szántóföldi növénykultúrák többségének vízigényes növekedési periódusa után érkezett – tette hozzá.
Jelezte: az őszi esők, valamint az új munkaügyi jogszabályok, melyek miatt az év végéig 5 nap kivételével mindenképpen ki kell adni a dolgozók szabadságát, folyamatosan hátráltatták, helyenként meg is akadályozták a talajmunkát és a betakarítást. A 36 970 hektár közel 96 százalékán learatott napraforgóból a korábban becsülthöz képest kevesebb termés lett és a hozam is gyengébb - 2,38 tonna - az előre jelzett hektáronkénti 2,5 tonnánál. A jelenleg is vízben álló táblarészeket már nem takarítják be – tette hozzá.
Az idén hektáronként 7 tonnás termésátlagot produkált kukoricánál még rosszabb a helyzet, helyenként a speciális technika bevetésének két és félszeres költségét is vállalva az elmúlt hetekben már lánctalpas kombájnnal próbálták menteni a menthetőt a gazdák – fogalmazott az elnök. Ám miután többnyire ezek a gépek is elakadtak, a munka nem halad, a legfrissebb adatok szerint a növény 97 123 hektáros megyei termőterületének negyedét még mindig nem tudták learatni.
Hasonlóan jelentős elmaradás mutatkozik a máskor év végére már maradéktalanul befejeződő őszi talajmunkákban is: a közel 130 000 hektáron tervezett mélyszántásból alig 88 000 hektár készült el – közölte. A vetési szándékok ugyanakkor szinte teljes egészében teljesültek: őszi káposztarepcéből 13 335, őszi árpából 30 469, búzából 69 255, míg triticaléból 22 050 hektáron került mag a Bács-Kiskun megyei szántóföldekbe. Gondot itt inkább az okoz, hogy 1144 hektár őszi vetésű növény áll víz alatt, melyek egy részére – várhatóan több száz hektárnyira – pusztulás vár – tájékoztatott a vezető.
Domján Gergely szerint amint az időjárás lehetővé teszi, a gazdák pótolni fogják az elmaradt talajmunkákat, ám minél tovább tart a kényszerpihenő, az annál inkább a jövő évi termés rovására megy. Ráadásul egy újabb enyhe tél esetén az idén komoly károkat okozott gombabetegségek és pocokinvázió is további súlyos veszteségeket okozhat 2015-ben – húzta alá.